Neexistuje období, které by bylo nejvhodnější pro pečení kváskového chleba doma z hlediska technologického, tedy kynutí nebo pečení. No na jaře a celé léto i začátek podzimu nás „zaměstnává“ na plný úvazek hned vedle práce i zahrada. Proto je nejvhodnější čas na pečení chleba právě pokročilý podzim, když tam už nechodíme každý den. Opět to u nás voní jako v pekárně.
Na svůj domácí kváskový chléb jsme si zvykli už dávno. Nejen, že je zdravější, ale nám i velmi chutná. Jen jeho dvanáctihodinový cyklus krmení kvásku a potom hnětení těsta s kynutím se nám nevejde do harmonogramu dne, kdy musíme třetinu věnovat práci, pak chceme být v zahradě a ještě musí zvýšit čas i na spánek, abychom měli sil na ty hlavní dvě třetiny dne. Zejména když tento rok téměř nebylo deštivých dnů, během nichž bychom mohli, či spíše museli zůstat doma.
Velkou výhodou bylo, když místní pekárna začala nabízet stoprocentní kváskový chléb, stačilo jednou týdně zajít do obchodu a celé léto jsme neměli nouzi o kvalitní snídaně. Zejména když začala dozrávat naše vlastní zelenina. Ale vlastní je vlastní.
A tak po změně letního času na zimní jsme opět měli možnost využít odpolední už soumračný čas na jiné aktivity. Včetně pečení kváskového chleba. Prvním krokem bylo samozřejmě založení nového kvásku, neboť kvásek nevydrží neomezenou dobu ani v ledničce. A po třech dnech se u nás na stole objevily první dva bochníky, jelikož vždy pečeme dva chlebíčky najednou na jednom plechu v troubě.
Pro pořádek musím napsat, že první chlebíčky nejsou nejpovedenější, tak i loni. Čerstvý kvásek je prostě mladý a nezkušený, potřebuje trochu dozrát. Ale při druhém pečení už jsou chlebíčky hezčí a po třetím je to úplná nádhera.
A ještě jednu výhodu má podzimní a zimní pečení chleba doma. Zatímco v letních vedrech nelze byt pořádně vyvětrat, tak v chladném počasí je u elektrické trouby večer příjemně teploučko 🙂
Další články na téma „kváskový chléb“:
Komentáře