web analytics
Led 052019
 

Přestože zima ještě není v plném proudu, naše krmítka už se začínají plnit drobnými ptáčky různých druhů i vzezření. Některé z nich bezpečně poznáme, s jinými je to složitější o to více, oč méně často je na našem krmítku potkáváme. Co sypat na krmítko, abychom přilákali právě konkrétního ptáčka, kterého chceme spatřit na vlastní oči?

Pravděpodobně všichni bezpečně poznáme vrabce ať už domácího nebo polního s hnědými „tvářičkami“. Vrabec se na krmítku objeví vždy. Na vesnicích je mnohdy považován za škodnou ujídající drůbeži. Pokud přesto chcete vrabcům přilepšit, ocení především strouhanku ze suchého bílého pečiva, pozor ale na zbytky soli.

 Vrabec domácí

Vrabec polní

Častými a známými návštěvníky krmítek jsou i sýkory, ať už ty známější z nich (koňadry a modřinky) nebo ty vzácnější (uhelníček, babka, parukářka). Bezpečně je přilákáte na lojové koule nebo zavěšený hovězí lůj. Pokud budete mít štěstí objevíte na lojové kouli brhlíka nebo neohrabaně balancujícího strakapouda. Všimli jste si jasně modrého zbarvení hlavičky u sýkory modřinky, díky němuž ji snadno rozeznáme od koňadry?

Sýkory koňadra a modřinka

Brhlík lesní

Na jablka a jeřabiny nalákáte dalšího obvyklého obyvatele našich zahrad kosa černého. V letních měsících oceníte uchu lahodící zpěv samečka lákajícího samičku.

Poměrně často se u krmítka objeví i hejno zvonků zelených, které se svým typickým vlnovkovitým letem usednou na nejbližší strom nebo křovisko a jeden po druhém zkouší kvalitu a dostupnost krmiva. Milují slunečnici, vlašské ořechy, sušené plody šípků, nepohrdne ani již zmíněnými jeřabinami. Na našem krmítku se obvykle snaží vytěsnit koňadry, které se občasně odlepí od své lojové koule a zkouší i zvonky oblíbenou slunečnici.

Zvonek zelený

Dalším sice nelétavým, ale o nic méně zajímavým návštěvníkem především venkovských zahrad je veverka. Obvykle je nenápadná a chová se plaše, ale jakmile nastane podzim, začíná si připravovat zásoby na podzim. A tu pod jabloní objevíte hromadu obvykle již vyloupaných šišek, z okolních stromů začnou mizet lojové koule. Začnete podezírat souseda, že vás v nestřežené chvíli připravil o letošní úrodu lískových oříšků. A nevěříte vlastním očím, když u oné hromady pod jabloní spatříte jednou ráno veverku bojující o své zásoby se strakou.

Veverka obecná

Pokud chcete tomuto roztomilému hlodavci pomoci přežít zimu, můžete mu pořídit speciální krmítko pro veverky s víkem na pant, pod které si veverka musí sáhnout. Přijde na to obvykle za chvilku. Co do něho? Výběr je pestrý. Od vlašských či lískových ořechů, po všemi milovanou slunečnici. Veverka nepohrdne ani lojovou koulí či nevyloupanými buráky.

A abychom nezapomněli na posledního opeřence ve velikosti veverky, který se právě drze přihlásil zaklepáním na okno o pozornost. Hrdličky s černým kroužkem okolo krku. Obvykle se do krmítka nevejdou, takže ty soudnější z nich sbírají pod krmítkem to, co zbylo po hostině drobnějších kolegů. Pokud ale narazíte na opravdu vyhladovělou hrdličku, která odmítá přijmout fakt, že je větší než vaše krmítko a vecpe se do něj, stojíte najednou před problémem, jak zpevnit krmítko tak, aby těmto atakám odolalo. Ale o tom až příště.

Hrdlička zahradní zaklíněná v krmítku

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.