Málem mi vypadl šálek z ruky, když jsem slyšel souseda, když vysvětloval své ženě, že jejich maliny usychají, protože „Maliny nemají rády přímé slunce“. Protože oba už důchodci, jsou zemědělští inženýři, on s praxí manažera ve velké soukromé firmě, předtím byl dlouholetý předseda Závodní organizace svazu zahrádkářů a dlouhá léta měl svou zahradu v kolonii, než koupili tenhle pozemek na vesnici, tak to musí být pravda. Leda že…
Leda že by měla pravdu naše společná známá, která ho označila, že je to vejtaha a tlučhuba. Protože kdo chce psa bít, hůl si najde a kdo chce maliny zlikvidovat, výmluvu si najde. Nejdříve začali v rozhovoru s námi tím, že jsou zarostlé trávou. Teď zase že usychají, protože jsou na přímém slunci a to jim vadí. Když jsem se vzpamatoval z prvotního šoku ze slyšeného, z plezíru jsem tuto památnou hlášku vložil do Google a počkal si na výsledek:
Hm, tak to moji rodiče zbytečně platili daně na školné tomuto „expertu“. Ale jinak to není líný člověk. Každý rok napodzim ostříhá všechny výhony ve výšce asi 40 cm nad zemí a v létě po sběru úrody je nechá tak. Vždyť stejně ty výhony usychají. Po prázdninách, kdy vymýšlejí aktivity pro svoje vnoučata, se dají do čištění zahrady a zkonstatují, že to tady stejně neroste.
Ještě že maliny nemají uši. U nás rostou na třech lokalitách, na jedné z nich jsme je nevysadily, přišly k nám přes plot právě od souseda. Tak jsme ji připravili jednoduchou drátěnku, v zimě je zamulčujeme nastříhanými vánočními stromky a v létě odstraňujeme trávu. A těšíme se ze dvou úrod, protože my na podzim vystříháme všechny suché výhony u země a ty živé necháme tak. Takže máme první úrodu v létě, po které výhony samozřejmě uschnou, ale mezitím vyrostou nové výhony, které mají úrodu po druhé koncem léta.
Přemýšlím, kolik vysokých škol musí mít člověk, aby dokázal odkoukat fungující řešení a dosáhl srovnatelně dobrý výsledek. Leda že by naše známá měla pravdu a hůl se našla.
Komentáře