Někdo považuje řez ovocných stromků za zbytečnost. Vždyť stromky i tak rostou a dávají úrodu. Ledaže nejednou vyrostou do takové výšky, že při ošetřování ani při sklizni ovoce se bez žebříku neobejdete. A příliš zahuštěná koruna zase brání přístupu vzduchu i slunce ke plodem. Výsledkem bývá přemnožení škůdců, různých houbových chorob, ale i slabě vybarvené či jinak poškozené plody. Přitom pěkně vytvarovat stromeček a zároveň si zajistit bohatou úrodu zdravých plodů bez zbytečných postřiků není až tak složité.
Stačí jen vzít do ruky nůžky a stromky ostříhat. Já moje stromky stříhám dva krát do roka. Brzy na jaře dělám takzvaný zimní řez a v létě, ideálně v srpnu, zase letní řez. Zimním řezem podporuji růst. Letním řezem ho zastavuji, ale zároveň stimulují tvorbu květů v příštím roce. Tedy zajišťuji bohatší úrodu.
vyvázaná mladá Jablonka
Letní řez je dokonce jediný vhodný řez pro švestky. Ty se mají stříhat jen tehdy, když mají listy. Při zimním řezu hrozí infekce houbovými chorobami. Já je stříhám po sklizni. Letošní výhonky zkracují na polovinu až třetinu. Přibližně 1 cm nad posledním zbývajícím očkem. Mladé švestky, zasazené loni na podzim, jsem letos stříhala minimální. Místo střihu jsem větvičky vyvázáno igelitovou zahradnických (nepřilnavou) páskou do vodorovné polohy. Nebudou tak rychle růst, ale spíše začnou plodit.
stará hruška po letním řezu
Třešně a višně také stříhám po sklizni. Stejně zkracovat nové výhonky na třetinu.
Broskev letos krásné zarodila. A když jsme sladké broskve pozbírali, sestřih dostala podobný. Vyšlo mi, že na nových větvičkách zůstaly cca 2-4 očka.
Jabloně a hrušky stříhám i na jaře, ale protože jsou to už starší stromy, spíše je v růstu brzdím. Využívám k tomu letní řez. V srpnu sice ještě mají plody, ale nic to. Při troše opatrnosti to jde. Nové výhonky zkracuji tak, že na nich nechávám 4-5 listů.
stará jabloň po letním řezu
Jaké jsou tedy výhody letního řezu ovocných dřevin?
- prosvětlení koruny
- zajištění dostatku vzduchu a světla pro dozrávající plody
- tvarování stromu
- odstranění výhonků napadených škůdci a chorobami
- stromky jsou ve stadiu růstu a rány se po řezu rychleji zacelí
Správný čas řezu podle Měsíce
Ideální čas na letní řez ovocných stromů je srpen. Nejvýhodnější jsou dny plodů, tedy ve znamení Berana, Lva a Střelce, když Měsíc ubývá.
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/27.0.1453.116 Safari/537.36
zdravim po precteni vasi stranky jsem se ujistil ze se o sve stromi po otci staram dobre,jako maleho me to ucil ale po jeho smrti byla zahrada temer deset let neudrzovana,pred tremi roky jsem se vratil do rodneho hnizda a vzal sem si ji na starost a schanel jsem ruzne info na vsechno jsem si nezpomel na celim netu mate jedina -jedinej jasne napsano jak nato,tudiz jsem se ujistil ze to delam spravne,diky
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/27.0.1453.116 Safari/537.36
samozrejme letni rez je dobra volba
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0
Zdravím, potvrzuji správnost volby letního střihu. Přesněji , již 45 let používám letní řez, ale poněkud později. Praktikuji řez koncem srpna až do 10. září. Hlavním úkazem tohoto opozděného řez oproti dříve citovaném je, že se vytvoří na větvích do zimy t.zv. myší ouško.(Je to řez na čtvrtý spodní pupen) Zabrání to vytvoření vlků, přírustek není nikdy tak velký.Tuto zásadu lze jen použít u jádrovin.
Letní řez , který je propagován v měsíci červnu až červenci používám jedině u progresivního řezu s podmínkou, že stříhám na osmé očko a pak následně řez opožděný (srpen). Je to dvojnásobný řez. Lze použít jen u stromků, u kterých chci intenzivně tvořit korunu. Jinak pak následuje tvarování větví do požadovaného zámyslu zahradkáře.
Tuto zásadu letního střihu jsem “ zdědil“ od dědy, který tak již stříhal zvláště u kordonů od roku 1946.