Sníst nebo zavařit?

Konec léta je obdobím sklizně bohaté úrody v zahradě a pro mnohé i obdobím nakládání, zavařování a konzervování. Sklizeň mizí ze stromů, keřů a záhonů a zaplňuje police v komoře či spíži. Zamysleli jste nad tím, zda je lepší veškerou úrodu zakonzervovat nebo je výhodnější vše raději sníst čerstvé? Co prospěje vašemu zdraví víc?

Nikdo nepochybuje o tom, že čerstvá zelenina a ovoce je kromě chuti zdrojem i množství vitamínů. Alespoň tedy ta vypěstovaná ve vlastní zahradě, v půdě, bez používání chemických postřiků a umělých hnojiv. Také obsahuje velké množství vody a zejména ovoce také cukry jako zdroj energie. Chodit po zahradě a s chutí se zakousnout do šťavnatého plodu je opravdu skvělý pocit. Zejména pokud ho doprovází vědomí, že jste to všechno dokázali sami. Vlastníma rukama.

Konzervování úrody ovoce a zeleniny je u nás dlouholetou tradicí. A proto i mladé hospodyňky, vedené snahou být pochváleny za vzornou péči o svou rodinu a její zdraví, nakládají, zavařují a sterilizují vše, co jim zahrada nebo rodiče dají.

Jaké jsou důvody konzervace úrody?

V minulosti, kdy nebyly v každé vesnici supermarkety, kdy neexistovaly mrazničky a když se nechodilo do práce za mzdu, lidé žili na venkově z toho, co si dochovaly a dopěstovaly. Umět uchovat potraviny delší dobu bylo klíčovým pro přežití. Před sto lety lidé nedělali kompoty proto, aby měli vitamíny na zimu. Ani netušili, že existují nějaké vitamíny. Šlo o to, aby v sněhu a v třeskutém mrazu měli co do hrnce a na talíř. Nešlo o zdraví, šlo o přežití.

Když dnes na kilo ovoce dáte kilo cukru a pak tuto směs proženete procesem sterilizace, skutečně věříte tomu, že připravujete na zimu zásobu vitamínů a zdraví?

Někdo říká, že mu nakládané okurky chutnají a proto jich sní hodně téměř ke každému jídlu. Prosím, proti chuti… ale co s tím množstvím kyseliny (octové), kterou do těla dostane a se kterou si tělo musí poradit, kterou musí neutralizovat, například i pomocí vápníku z kostí a zubů? Ale vždyť dnes už lidé vlastně jí cokoli, co jim škodí, hlavně že jim to chutná. Ne nadarmo bývají hned za pokladnami lékárny.

snídaně

Domnívám se, že pokud je úroda méně bohatá, lépe než všechno konzervovat a odkládat na později, je lepší sníst ovoce či zeleninu čerstvou. Jednak si dnes potraviny či jídlo dokážeme pořídit bez ohledu na roční období a aktuální počasí, jednak čerstvé plody obsahují kromě vitaminů a stopových prvků také množství enzymů.

A proč odkládat vitamíny na zimu a nedopřát si je tehdy, když rostou? Proč vitamin C a jiné likvidovat vysokou teplotou při sterilizaci? Když dopřejeme tělu čerstvé ovoce a zeleninu, když je sezóna, kdy nám rostou v zahradách, jednak nemusíme kupovat tolik potravin v obchodech, jednak dopřejeme tělu množství užitečných látek pro regeneraci těla a jeho výživu. S takto „vyzbrojeným“ organismem snadněji zvládneme podzimní deště či jarní chřipky. Pak už je citron v horkém čaji zbytečný.

Mnoho lidí argumentuje, že dělají kompoty a marmelády proto, že mají velkou úrodu jablek, jahod, třešní, švestek, broskví, že by to nedokázali čerstvé sníst. O ceně za plyn a elektřinu, za vodu na mytí sklenic, za kila cukru do toho ani nemluvím. Tato úspora je pofidérní. Neříkám, že je třeba přebytek úrody vyhodit. Určitě ne do odpadu. Když už máme opravdu úrody tolik, že to nesní ani celá rozvětvená rodina, máme přece kompostér. Tam se všechny živiny recyklují a příští roj poslouží v substrátu jako výživa pro následující úrodu. Hlavně ale v zahradě máme různé odrůdy i stejného druhu ovoce, abychom rozložili dozrávání na delší dobu. A tak už od května do listopadu máme k dispozici stále čerstvé plody. Ale nemusíme se trápit obavou, co s tím najednou budeme dělat.

Správný výběr odrůd do vaší zahrady vás zbaví nutnosti zavařovat, „protože se urodilo“ a současně podpoří zdraví celé rodiny. Je lepší sníst plody čerstvé, než je odkládat na zimu. Skutečné důvody konzervace už dávno pominuly.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..