Neberte léky zbytečně

Přichází podzim a s ním i ochlazení. Stačí trocha nepozornosti, špatně odhadnuté počasí a nesprávný výběr oděvu a problém může být tady. Začneme prskat, štípou nás oči, bolí hlava. Začneme mluvit o chřipce, ačkoli to nemusí být pravda. Někdo sáhne po čaji, někdo po lécích. Chcete vědět, co vám je i bez lékaře? Zkuste CRP test.

Bezhlavé užívání antibiotik je u nás velmi rozšířené. Lidé si je sami ordinují doslova na každé kýchnutí. Přitom jak název naznačuje, tyto léky jsou účinné pouze proti bakteriální infekci. Pokud prochladnete nebo vás nakazil virus, tyto léky jsou neúčinné a zbytečné, ba škodlivé. Nadměrné užívání antibiotik totiž vede k rezistenci, tedy léčení v případě skutečné bakteriální infekce nezabírá, je třeba zvyšovat dávky. A vedlejší účinky na trávicí systém můžou být velmi nepříjemné.

Na běžné nachlazení totiž stačí lehnout si a dobře se vypotit, případně si dát trochu vitamínu C. Chřipku je třeba také vyležet, protože pracovat a být nemocný nejde dohromady. Výkony jsou nic moc a své tělo jen zbytečně zatěžujeme. O ohrožení kolegů ani nemluvě. Přitom z deseti onemocnění je až devět těch virových, při kterých vám antibiotika i tak nezaberou, jen zatíží váš organismus.

Jak odlišit virové a bakteriální onemocnění?

Pro laika velmi těžko, mnohé doprovodné znaky jsou stejné. Bolesti hlavy, bolesti v krku, zvýšená teplota. Pokud se vám nechce čekat hodiny v přeplněné čekárně u obvodního lékaře s dalšími nemocnými lidmi, můžete zkusit domácí CRP test.

Pomocí přiložené lancety využijete jedinou kapku krve, kterou po smíchání s přibaleným roztokem během pár minut vyhodnotíte a hned máte jasno, zda vaši nemoc způsobil nějaký virus nebo bakterie. V prvním případě můžete jít rovnou do postele, ve druhém si nejprve odsedět nějaký čas v čekárně, ale lékař vám může předepsat účinné léky.

Správně diagnostikované onemocnění může být vyléčeno za výrazně kratší dobu. Nezapomínejte však, že nejlepší je prevence a tou je v případě respiračních chorob dobrá imunita. Tedy nezanedbávejte pohyb ani na čerstvém vzduchu, dopřejte si dostatek vitamínů z čerstvé zeleniny a ovoce z vlastní zahrady a když se venku ochladí, nezapomeňte se teple obléci.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..