Ne pouze k dekoraci slouží hokaido

Hezké malé oranžové tykvičky dostat koupit i v našich obchodech. Prodávají se jako zelenina, ale mnoho lidí je používá spíše pro dekorační účely. Vyzdobují si své příbytky a venkovské domy, vytvářejí zejména na podzim náladové instalace. Podle mě je to zbytečné vyhazování peněz. Dýně hokkaido se totiž pěstují velmi snadno a ještě snadněji se z nich připravují chutné pokrmy.

Málokdo si uvědomuje závažnou skutečnost. Že slupka hokaido dýní je jedlá, je chutná a dává jídlům z dýně charakteristickou oranžovou barvu. Kdybyste ji chtěli okrájet, dost se nadřete a pak musíte využít „zlepšovák“ jedné vychytané kuchařky z TV magazínu, která polévku z hokkaido dobarvovala strouhanou mrkví. Zbytečná práce.

Hokkaido dýně začátkem podzimu

Druhou skutečností je to, že dýně hokkaido mohou růst zcela samy, bez zásahu člověka, pokud jim v zahradě najdete dobré místo. V tomto případě místo po hnojišti (hnůj byl převezen do vyvýšených záhonů) bylo doplněno zemí z terénních úprav v zahradě, dobře jsme to promíchaly a zamulčovali dřevní štěpkou i senem. Jelikož toto místo je navíc podmáčené, za celou sezónu jsme dýně nemuseli zalévat. Devět doma předpěstovaných rostlin (semínka jsme měli samozřejmě vlastní z loňské úrody – získáte je i z první koupené hokaido tykve) nám dalo sto kusů dýní.

Část úrody dýní hokkaido

Z dýní se dá dělat skvělá polévka. Na kostky nakrájená neloupaná umytá dýně se dá vařit na opražené cibuli a pak rozmixuje ponorným mixérem. Skvělé na zasycení i ohřátí uprostřed zimy.

Přestože sezóna sběru hokkaido začíná na podzim, tato dýně bez problémů vydrží i krátké skladování. V chladném nevytopené domě, bez mrazu, vydrží až do ledna, ačkoli nějaký odpad (směrem do kompostu – semena ptákům) zde je. V temperovaných místnostech s nízkou úrovní vlhkosti může část úrody vydržet až do jara.

Hokaido je skvělá i nakrájená na 3 mm plátky ze čtvrtí, opečená v troubě s provensálským kořením a olivovým olejem na papíře na pečení. Nebo na kostky nakrájená zapečená s cuketou a paprikou s přidáním kousků slaniny nebo kvalitních Špekáčky. Ať už samotná nebo jako příloha k masu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..