Problém vypěstovat hokkaido

Jedna moje známá se postěžovala, že se jí nedaří vypěstovat dýni hokkaido. Pokaždé po výsevu jí malou rostlinku sežerou plzáci. Poslední semínko pěstuje v květináči v domě a ochraňuje jej jako oko v hlavě, protože v koupeném pytlíku víc nemá. Nekomentoval jsem její stížnost z vícero důvodů.

Jednak si myslím, že vysévat hokaido v půlce června je pozdě, jednak to není poprvé, co má s hokaido problémy. Pamatuji si léta, kdy tvrdila, že v září mají (proti našim dýním) malé dýně, protože je sela dřív než my… Pamatuji si, jak je měla okopané ve vyprahnutém záhonu a nestíhali je zavlažovat. A vůbec, mám pocit, že některým lidem nejde o hledání řešení, jen o možnost postěžovat se. Jak oni všechno úsilí a energii tomu dají a osud je nepříznivý, neroste jim to. A umírají stromy, nerostou dýně, usychají jahody, nevyplatí se maliny, rakytníky sotva přežívají a borůvky, ten zázrak zahradnictví, skapaly. Mají těžký život a špatnou půdu, na rozdíl od šťastnějších sousedů po obou stranách plotu, kde to všechno roste samo, bujní a dává bohatou úrodu.

Co se na to dá říct? Závěr si jisté umíte udělat samy.

No nejméně jsem chtěl komentovat sousedce ten zdroj semínek. Při počítači jsem si později podíval, kolik stojí. Podle obchodu se dají semínka hokkaido dýní koupit v ceně od padesáti korun do dvou set za sáček, v kterém je buď pět kousků nebo 1,5 gramu.

Nuže, já nejsem inženýr, abych vše znal, já musím u práce přemejšlet. Tak jsme onoho času v jednom obchodním řetězci koupili jednu dýni hokaido, tuším že za třicet korun, doma z ní připravili hokaido polévku a semínka po vysušení, kterých byly stovky, jsme dobře uskladnili a na jaře z nich udělali první výsev našich dýní hokaido. Část přímo do záhonu, část do sadbovačů, pro jistotu. V našem malém asi půl arovém dýňovišti se nám urodilo cca sto dýní, které jsme snědli a z nejhezčích z nich uskladnili semínka pro další výsev. A tak už léta letoucí pěstujeme své vlastní chutné dýně a když náhodou zase plzáci nebo jiná havěť sežere některé sazeničky, jednoduše z pytlíku dosejeme další. Nemusíme se bát jejich nedostatku ani jejich ceny.

Ale jak říkám, já nemám vysokou školu zemědělskou, já musím u práce přemýšlet.

Podobné články:

Kořenová čistírna
Nedávno u nás otevřeli veřejné koupaliště se třemi bazény. Avšak...
Číst dále
Jak nás vodí za pšenici/nos
Ještě ani neskončili žně a už nás straší zvýšením cen...
Číst dále
Ovíjivý úponekOvíjivý úponek
Letničkové liány nejen na problémová místa
Všude tam, kde se nevejdou mohutnější rostliny, můžeme uplatnit při...
Číst dále
kvetoucí rajčata kvetoucí rajčata
Balkonová rajčata II.
Asi před měsícem jsem psala o mých balkónových rajčatech. Tehdy...
Číst dále
Namísto sjednocení kvality potravin EU nařídila sjednocení...
Lidé, kteří měli možnost při cestách do Německa a Rakouska...
Číst dále
Vrbový plot v naší zahradě
Když se řekne "plot", většina lidí si představí betonové nebo...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.