Dětská spála – šarlach

Dovolená u moře

Spála se řadí do kategorie dětských onemocnění. Objevuje se nejčastěji u dětí ve věkovém rozmezí čtyři až dvanáct let. Může postihnout i starší děti a případě i dospělé. Tyto případy jsou ale spíše ojedinělé. Dříve se jednalo o velice nebezpečné onemocnění, které zanechávalo vážné zdravotní následky. Spála mohla způsobit vážné poškození ledvin nebo i srdce. V současné době se spála poměrně dobře léčí. V tomto článku vás seznámíme s projevy spály a také se způsobem léčby.

Co spálu způsobuje

Spála existuje ve dvou typech. Prvním typem je ranná spála, která ovšem není tak častá a druhým typem je spálová angína, na kterou se nyní zaměříme. Spálovou angínu způsobuje poměrně nebezpečná bakterie Streptococcus pyogenes.

Jak se spála projevuje

Nástup spálové angíny je poměrně rychlý a dobrou zprávou je, že ji lékaři dokáží často velmi snadno identifikovat. Mezi příznaky spály totiž patří i specifická vyrážka. Mezi další příznaky patří horečka – často velmi vysoká. Dále je to intenzivní bolest v krku, která může způsobit i problémy s polykáním. Objevuje se také zčervenání kůže. Dojde také ke zvětšení mízních uzlin. Mezi další projevy patří například bílý povlak na jazyku, nateklé mandle a objevuje se také nepříjemné svědění pokožky. Ze začátku může spálová angína vypadat jako obyčejná angína, protože se vyrážka objevuje až o několik dní později. Pokud ale podobné příznaky pozorujete, je vždy nutné navštívit lékaře, který nemoc diagnostikuje.

Jak probíhá léčba spály

Pokud se spála potvrdí (lékař ji diagnostikuje pomocí viditelných příznaků a pomáhá mu také výsledky odběru krve a výtěru z krku), jsou nasazena antibiotika. Pacient musí užívat antibiotika penicilinového typu, protože právě penicilin je v boji proti Streptococcus pyogenes nejúčinnější. Antibiotika se berou zpravidla 10 dní. Během této doby by mělo být dítě izolováno od ostatních dětí, protože může dojít k poměrně snadnému přenosu.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..