Kompostování šetří peníze

Současná domácnost při svém provozu vyprodukuje velké množství odpadu. Vždyť se stačí podívat na popelnice před bytovkou, ale i před rodinnými domy. Není velký rozdíl mezi městem a vesnicí. Přitom za odvoz a likvidaci odpadu platíme stále více peněz. Ale hodně toho, čemu říkáme odpad a vyhazujeme do kontejnerů, by se dalo využít a současně ušetřit spoustu peněz. Nejen za odvoz. Mluvím o rostlinných zbytcích z kuchyně, ale i zahrady a využití těchto surovin ve vlastní zahradě. A synergickém efektu.

Značnou část odpadu tvoří obalové materiály. Zejména trvanlivé potraviny a nápoje, které pravidelně kupujeme, také pravidelně zaplňují kontejnery na odpadky. Část z nich se dá recyklovat, když využijete příslušně označené kontejnery. No velký objem odpadu tvoří zbytky zeleniny a ovoce. Ať už jsou to slupky z brambor, nať kořenové zeleniny nebo ohryzky jablek a podobně. Všechno je to rostlinný materiál, který vzešel ze země, obsahuje její živiny. A teď to většinou vyhodíme, zlikvidujeme.

Kdybychom tento rostlinný odpad nedávali do odpadních nádob a nenechávali odvážet, zlevnili bychom odvoz a likvidaci odpadu a prodloužili životnost skládek komunálního odpadu. Samozřejmě, pouze malou část ušetřených prostředků by viděla sama domácnost, produkující odpad. Ale to by byla jen část úspor. Jak je docílit?

Stačí dívat se na rostlinný odpad z domácnosti jako na zdroj, ne odpad. Jako surovinu, ne jako problém. Stačí se podívat, jak se s ním nakládáno v minulosti, poučit se u našich předků. Oni neměli možnost dávat odpad do kontejnerů, z nichž jedno ráno zázračně zmizí. Část odpadu z kuchyně skončila jako krmivo prasat, zbytek šel na kompostoviště.

komposter

Každý, kdo bydlí v rodinném domě a má zahradu, každý, kdo bydlí v paneláku a má zahrádku za městem, může i dnes kompostovat rostlinný odpad z kuchyně. Postupem času se všechen tento odpad za pomoci bakterií, žížal a jiného hmyzu promění na kompost, kvalitní substrát. V procesu zpracování se objem materiálu neustále zmenšuje, takže i průměrně velký kompostér vydrží velmi dlouho, když v něm úroveň kompostu velmi klesá. Stačí, když doma vedle koše na odpad do kontejneru postavíte nádobu na recyklovatelné rostlinné zbytky a ty vynášíte do kompostu. Přestože existují různé přípravky na urychlování kompostování a podobně, v principu nemusíte dělat nic, jen stále přidávat na vrch další rostlinný odpad.

V zahradách vzniká také ohromné ​​množství rostlinného odpadu. Větve po řezu stromů nebo vinné révy, tráva po sekání, seno. Nať rostlin po sklizni, zničené plody zeleniny a napadené hnilobou nebo prostě přezrálé plody či množství listí. Dnes se stalo naprostou samozřejmostí, že se tento „odpad“ nespaluje, protože je to zákonně postihováno, ale vyváží na skládky. A platí se za to.

Související:  První letošní ovoce

Přitom větve po štěpkování a ostatní rostlinný materiál bez úprav může okamžitě skončit v kompostéru. A zvětšit objem kompostovaného materiálu. A tedy vytvořit větší množství kompostu a substrátu.

Substráty se dnes běžně prodávají v zahrádkářských obchodech i supermarketech. To kdysi nebylo. Babičku by nenapadlo koupit si zem v obchodě, platit za ni, aby si zasadila novou růži nebo vysadila nový keř rybízu či jen přihnojila ovocný strom. My to tak děláme běžně a připadá nám to normální…

Když si dokážeme doma sami vyrobit kompost a substrát pro pokojové, balkónové i zahradní rostliny, ušetříme. Když si substrát vyrábíme kompostováním odpadu z kuchyně a zahrady, ušetříme dvakrát. Nemusíme platit odvoz odpadu a nemusíme kupovat substráty. A když používáme kompost na zlepšování půdy pro pěstovanou zeleninu, ušetříme za hnojiva.

kompost

Rostliny pro svůj růst potřebují živiny z půdy. Stejně tak tráva. I plevel. Když zbytky zeleniny, trávu i vytrhaný plevel spálíme, všechny tyto živiny skončí v luftu, doslova. Když to vše necháme odvést do sběrných dvorů, velmi často skončí ve výrobnách substrátů, a pak si ten substrát koupíme v obchodě … Proč, když si ho můžeme vyrobit sami, doma, rychleji? Proč necháváme druhé vydělávat na nás?

Je to na vás, jestli zůstanete při dosavadní praxi odvozu odpadu a necháte trvale ochuzovat půdu ve vaší zahradě nebo přistoupíte ke zlepšování kvality půdy, k lepšímu růstu zeleniny a vyšším výnosům. Zda budete platit za odvoz odpadu a nákup substrátů a hnojiv, nebo využije danosti přírody a ušetříte čas a zejména peníze.

Podobné články:

Permakulturisti jsou egoisté
Už jsem si tak nějak zvykl, že o permakultuře se...
Číst dále
Proč brní ruce
Brnění rukou je poměrně nepříjemný stav, který může mít celou...
Číst dále
kvetoucí rajčata
Balkonová rajčata II.
Asi před měsícem jsem psala o mých balkónových rajčatech. Tehdy...
Číst dále
probírka plodů
Nezapomněli jste na probírku plodů?
Začátek června je období, kdy by zahrádkáři, pěstitelé ovoce, měli...
Číst dále
cukiny
Štědří sousedé
Máte rádi překvapení? Kdo by neměl, viďte? Zvlášť, když jsou...
Číst dále
Jak jsem nekoupila mrkev cestovatelku
Neumím si představit moje jídlo bez kousku zelené natě nebo...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..