Zdravá snídaně z jedlého balkonu

Léto je skvělé období. Chutná a čerstvá zelenina je dostupná téměř v neomezeném množství a nekonečné pestrosti druhů. V kombinaci s jinými potravinami máme k dispozici nespočet druhů lehkých jídel, plných nejen vitamínů a minerálů, ale i vlákniny. Stačí se projít po zahradě a sklidit z keřů čerstvé plody. Nebo zajít ráno na místní trh. Ale ani to nemusí být jediná možnost, pokud nedisponujete vhodnou zahradou.
 
 
 


Několikrát jsme psali o možnosti pěstovat si svou zeleninu i přímo v bytě, na balkónech nebo okenních parapetech, otočených na jižní stranu. A teď je právě období, kdy dozrávají balkónová rajčata a papriky. Jejich pěstování je velmi jednoduché, od vypěstování sazenic to zvládnete sami. Stačí použít keříčkové odrůdy, určené pro pěstování v truhlících a květináčích, které se běžně používají pro balkonové květiny. Ani s opylování balkónových rajčat nemusíte mít starosti. Pokud se k nim nedostane hmyz, postará se o to vítr.

Paradajky

Na obrázku je truhlík 40 cm, který po úspěšném vzrůstu rajčat do této velikosti má nyní své místo na severozápadním parapetu okna v paneláku. A i zde plody rajčat vyrůstají a dozrávají. V 40 cm truhlíku jsou tři rostliny, pro jistotu jsou k nim naražené paličky z větviček stromu ze zahrádky. V 60 cm truhlíku můžete pěstovat až 5 rostlin cherry rajčat. Kromě Svelte samozřejmě balkónová rajčata potřebují pravidelnou zálivku a zvládání letních veder podpoříte použitím hydrogelu při jejich přesazování.

Ranajky

Trocha péče na jaře o sazenice a později pravidelné zalévání vám umožní v létě ráno si vyjít na balkon a utrhnout si pár malých chutných a voňavých rajčat. Nejdříve za hrst, později za misku rajčat máte každý den na snídani, skvěle chutnají s domácím kváskovým chlebem. Pro běžnou rodinu stačí tři či čtyři truhlíky s rajčaty. Pokud je doplníte dvěma truhlíky s paprikami, máte skvělé a zdravé snídaně každý den celé léto.

A nemusíte chodit ráno na trh, nemusíte nikomu nic platit. Stačí po ranní sprše zajít na balkon. A i jedlý balkon udělá velkou parádu mezi ostatními balkony na bytovce.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..