web analytics
Čvc 232015
 

Léto je skvělé období. Chutná a čerstvá zelenina je dostupná téměř v neomezeném množství a nekonečné pestrosti druhů. V kombinaci s jinými potravinami máme k dispozici nespočet druhů lehkých jídel, plných nejen vitamínů a minerálů, ale i vlákniny. Stačí se projít po zahradě a sklidit z keřů čerstvé plody. Nebo zajít ráno na místní trh. Ale ani to nemusí být jediná možnost, pokud nedisponujete vhodnou zahradou.
 
 
 

Několikrát jsme psali o možnosti pěstovat si svou zeleninu i přímo v bytě, na balkónech nebo okenních parapetech, otočených na jižní stranu. A teď je právě období, kdy dozrávají balkónová rajčata a papriky. Jejich pěstování je velmi jednoduché, od vypěstování sazenic to zvládnete sami. Stačí použít keříčkové odrůdy, určené pro pěstování v truhlících a květináčích, které se běžně používají pro balkonové květiny. Ani s opylování balkónových rajčat nemusíte mít starosti. Pokud se k nim nedostane hmyz, postará se o to vítr.

Paradajky

Na obrázku je truhlík 40 cm, který po úspěšném vzrůstu rajčat do této velikosti má nyní své místo na severozápadním parapetu okna v paneláku. A i zde plody rajčat vyrůstají a dozrávají. V 40 cm truhlíku jsou tři rostliny, pro jistotu jsou k nim naražené paličky z větviček stromu ze zahrádky. V 60 cm truhlíku můžete pěstovat až 5 rostlin cherry rajčat. Kromě Svelte samozřejmě balkónová rajčata potřebují pravidelnou zálivku a zvládání letních veder podpoříte použitím hydrogelu při jejich přesazování.

Ranajky

Trocha péče na jaře o sazenice a později pravidelné zalévání vám umožní v létě ráno si vyjít na balkon a utrhnout si pár malých chutných a voňavých rajčat. Nejdříve za hrst, později za misku rajčat máte každý den na snídani, skvěle chutnají s domácím kváskovým chlebem. Pro běžnou rodinu stačí tři či čtyři truhlíky s rajčaty. Pokud je doplníte dvěma truhlíky s paprikami, máte skvělé a zdravé snídaně každý den celé léto.

A nemusíte chodit ráno na trh, nemusíte nikomu nic platit. Stačí po ranní sprše zajít na balkon. A i jedlý balkon udělá velkou parádu mezi ostatními balkony na bytovce.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..