web analytics
Dub 072012
 

Vždy jsem měla ráda večer, když jsem si po sprše konečně lehla do postele, vzala do rukou knihu a v klidu začala číst. Hodně jsem toho většinou nepřečetla, protože jsem byla tak unavená z práce, ani ne tak fyzicky jako psychicky, že jsem velmi rychle usnula. 

No posledních pár měsíců jsem si oblíbila nový večerní rituál. Pohodlíčko na gauči v obýváku, časopis nebo kniha v ruce a přede mnou hrneček sice s nápisem Coffee, ale plný úžasného domácího mlíčka. Vím, názory na mléko se různí, někdo ho doporučuje, jiný zatracuje. Já si myslím, že když někdo nemá problém s trávením a tvorbou hlenů, může si ten požitek občas dovolit. Zvlášť, když je to mléko od kravičky z domácího chovu, o kterou je s láskou postaráno.

No tuto výsadu jsme předtím neměli. Kupovali jsme mléko nejdříve v obchodě, víceméně jen na vaření, protože dceru od něho prohánělo a přítel ho pil často při snídani, ale měla jsem pocit, že ho zahleňuje, tak jsem ho přesvědčila, aby zkusil vynechat mléko, že se uvidí. No od té doby už mléko nepije vůbec. Po čase jsme objevili mléčný automat. Byl ve vesnici, kterou jsme projížděli, blízko hlavní silnice, krásně vyzdobený kravičkami. Zastavili jsme tedy, koupili si láhev a natankovali. Bylo skvělé. Vůbec jsme se nebáli, že bychom mohli mít nějaké žaludeční problémy, rovnou jsme se s dcerou napili z láhve. To tedy byla úleva po tom krabicovém jakože mléce. Nesrovnatelné. Ale jelikož byl tento automat od nás vzdálen cca 100 km, pátrali jsme po automatu nablízku. Zjistili jsme, že stránku s mapou mléčných automatů kdosi před časem sice udělal, ale velmi dávno neaktualizoval. Takže jsme automat marně hledali například při Tescu v Banské Bystrici. Našli jsme ho aspoň na Kyjevském náměstí. Tam ani nevědí, jak se mají dobře.

Ale zpět k nám. I blízko nás v Lučenci jsou automaty dokonce dva. Nyní je však nevyužíváme, protože kupujeme domácí mléko od chovatele z nedaleké vesnice. Je výborné čerstvé, ale už jsem ho zkoušela nechat i ve sklenici na stole, byl z něj velmi dobrý kefír. V moudrých knihách o Ájurvédě jsem se dočetla, že takové mléko je lék. Má se však pít samotné večer po západu slunce, protože je prý měsíční povahy. Pokud se užívá s dalšími léky nebo potravou, slouží jako tonikum a čistící látka. Kvalita proteinů v mléce předčí kvalitu proteinů obsažených v mase několikanásobně. Mléko obsahuje několik aminokyselin, které jsou potřebné pro správnou funkci mozku a nervového systému. Proto je asi známá finta s teplým mlékem s medem na večer, aby se dobře usínalo. Jen si pak je potřeba dobře umýt zuby.

  Jeden komentář na “Moje večerní siesta s mlékem”

  1. Google Chrome 24.0.1312.52 Google Chrome 24.0.1312.52 Windows XP Windows XP
    Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.17 (KHTML, like Gecko) Chrome/24.0.1312.52 Safari/537.17

    Pěkně napsáno. Taky mám možnost někdy využít domácího mléko a jeho chuť je opravdu neporovnatelná s krabicovým. Siesta s mlékem nad knížkou musí být bezva, dovedu se vžít do pocitů. A Ajurvédu taky uznávám, jen jsem moc neměla čas se do ní vpravit.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..