Fialová ředkvička z balkonu

Ne každý experiment dopadne vždy dobře. Mně se to přihodilo letos s ředkví. Přestože jsem semínka s velkým nadšením brzy na jaře vysela současně do květináčů kolem rajčat, příliš se jim nedařilo. Několik bulviček sice narostlo, ale ostatní připomínaly spíše tenké provázky než kulaté ředkvičky. Kde jsem udělala chybu? Má vůbec smysl pěstovat ředkvičku na balkoně?

Můj balkon situovaný na jih přímo láká k pěstování různých rostlin. Tedy alespoň mě a pár sousedek. Květům v truhlících se daří výborně. I balkonovým rajčatům či měsíčním jahodám. Chtěla jsem však vyzkoušet i nějakou novinku. Padli mi do oka semínka fialových ředkviček. Už jsem se v duchu těšila na čerstvý chlebíček s máslem ozdobený plátky křupavých ředkviček. Škoda jen, že celá moje úroda nepokryla víc, než ten jeden plátek chleba. Pardon. Abych nelhala. Ještě asi tři kousky jsem nakrájela do nedělního zeleninového salátu. Ale to bylo už opravdu všechno.

 fialová ředkvička v květináči
fialová ředkvička v květináči

Od semínek k bulvě

V návodu píšou, že semínka ředkviček třeba vysít asi 2 až 3 cm hluboko do půdy. Přesně tak jsem to udělala i já. Dokonce jsem vybrala i vhodný datum výsevu podle lunárního kalendáře. Jelikož užitek rostlina přináší podzemní částí, semínka jsem vysílá současně v době ubývajícího Měsíce. Substrát jsem od začátku pravidelně zalévala. Po krátkém čase se objevily i první lístky. Jenže postupně se začaly listy jakoby vytahovat za světlem. Přitom na ně slunce přímo svítilo. No a po delší době bylo vidět, jak se kořínky začínají zvětšovat. Bohužel, jen některé. Většina zůstala tenká a nikdy se na kulatou ředkvičku nezměnila. Ba co víc, listy začaly vadnout a žloutnout. Nakonec samy z rostliny opadaly. Tehdy mě to už přestalo bavit. Všechny ředkvičky jsem vytrhala ze země a vyhodila. V květináčích tak zbyly jen samotné rajčata. No co už. Experiment s ředkvičkami na balkoně nevyšel. Ale rajčata od té doby výrazně narostly. A nejen ty.

fialová ředkvička z balkonu
moje vzácná úroda ředkviček

Ředkvičky opět v zahradě

Zbývající semínka fialových ředkviček jsem totiž zkusila vysít přímo do zahrady. Vybrala jsem jim místo v jemném stínu pod révou. A, světe div se, tam se jim zatím daří. Ještě štěstí, že tuto odrůdu ředkviček lze vysévat celoročně. Mohu tak spekulovat a hledat jim vhodné místo téměř do podzimu. Snad se mi konečně podaří vypěstovat ředkvičku alespoň na dva chleby. Uvidíme.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..