Můj podzimní „jedlý“ balkon

Při pohledu na bílou jinovatkou obalené auta u nás na parkovišti se zdá, že rozkvetlý jedlý balkon je pořádně dávná minulost. Přitom od doby, kdy byl skutečnou realitou, uběhly sotva dva týdny. I když byl podzim dlouhý, teplý a neskutečně krásný, je za námi a prozatím nám zbývá jen jediné, dívat si obrázky a těšit se, že jaro přijde co nejdříve. Tak se těšte spolu se mnou.

 

Můj letošní jedlý balkon nebyl zas až tak pestrý. Příští rok se chystám toho na něm pěstovat více. Na druhé straně, čerstvá pažitka nám nechyběla po celou sezónu. A nejen ona. Pochutnali jsme si i na několika ředkvičkách či drobných balkónových rajčatech. No asi největší úspěch měli voňavé jahůdky.

balkonové jahody
balkonové jahody
kvetoucí Sundavily 16.11.2013
kvetoucí Sundavily 16.11.2013
kvetoucí petúnie 16.11.2013
kvetoucí petúnie 16.11.2013

Po bezproblémovém přezimování začaly kvést už brzy na jaře a mladé plůdky dozrávaly v průběhu celého léta až vlastně dosud. Škoda jen, že je uvnitř nemám kam dát. Protože tyto úžasné malé lesní jahůdky jsou schopny plodit celý rok. Jsou totiž trvalky. Když je máte v létě venku, o opylení se stará hmyz. Jak se o ně však starat přes zimu?

Namísto včelky štěteček

Když přijdou mrazivé dny, rostlinky je potřeba vzít dovnitř. Buď na studenou chodbu nebo i do bytu a pravidelně je zalévat. Pokud však chcete mít úrodu, rozkvetlé kytičky bude třeba opylit. A protože v bytě žádného hmyzu není, na opylovače se musíte zahrát vy. Vezměte proto obyčejný štětec a poctivě kvítky opylte. Pak už stačí jen čekat a těšit se na jahůdky. Možná i na vánoční stůl. To by byla paráda, že? A to nemusíte jít ani do sněhu a ledu jako Maruška.
Tak to jednou zkuste a uvidíte, že se vám to podaří. Semínka koupíte za pár korun a ostatní bude už jen zábava.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..