Aquaholder už není! Co místo něj?

aquaholder

V některých článcích popisujeme použití Aquaholderu při sázení rostlin a stromů v zahradě nebo v květináčích. Přidává se do substrátů, přímo ke kořenům rostlin a má za úlohu zadržovat vodu a zabránit tak vysychání rostlin v teple. To znamená, že nemusíme rostliny tak často zalévat anebo jim nevadí, když několik dní neprší. Taky zlepšují schopnost rostlin po přesazení zakořenit. Jenže už delší dobu není Aquaholder u nás k sehnání. Co místo něj?
 


 
 
Aquaholder, zadržovač vody, je obchodní název pro látku s všeobecným názvem absorbér, hydrogél. Je to jemná bílá krystalická látka, vypadá jako jemná kuchyňská sůl a dokáže absorbovat vodu až dvě stě násobek hmotnosti. Při přesazování rostlin stačí „pocukrovat“ jemně kořenový systém rostlin, hydrogél pak po zálivce nabobtná, zvětší svůj objem a zadrží vodu na delší dobu, postupně ji pak uvolňuje přímo do kořenů.

hydrosorb

Na trhu je více podobných přípravku, nedávno jsme koupili výrobek od názvem Hydrosorb, který v sobě obsahuje i živiny. Naše zkušenost je taková, že všechny hydrogelové přípravky fungují více méně stejně, rozdíl je v zrnitosti přípravku, většinou je zrnitost hrubší. Mám pocit, jako by ho pak bylo dávkováno více, než je nezbytné. Některé jsou možná méně koncentrované nebo jak to napsat, absorbují na jednotku hmotnosti méně vody. Vždy však dost na to, aby nám významně pomohli v zahrádce i na balkoně.

hydrosorb

hydrosorb3

Zeminu z truhlíku s obsahem hydrogélu, který už nejde separovat, použijte na záhony nebo ke kořenům keřů anebo stromků. Hydrogél se prodává v různých baleních, ale jestli ho používáte v domácnosti na květiny či balkonová rajčata nebo ho využíváte na zahradě, jeho spotřeba je velmi malá a vydrží dlouho.

Jen nezapomeňte hydrogél po použití dobře uzavřít, aby nenasával vzdušnou vlhkost.

Podobné články:

Koupili jsme novou zahradu
Až dosud Olinka hospodařila v malé štyřarové zahrádce na okraji...
Číst dále
Krůta – od vidlí po vidličku
Krůta se podává na evropské stoly od 16. století. Od...
Číst dále
špekáčkyšpekáčky
České špekáčky: Staly se lahůdkou, které už...
Český špekáček, to byl v minulosti pojem. I notoričtí zastánci zdravé...
Číst dále
Jak dlouho vydrží kváskový chléb
Tak to vím docela přesně! Měli jsme možnost změřit trvanlivost...
Číst dále
Jak rostou rajčata dolu hlavou?
Tak to jsme byli zvědaví i my a chtěli jsme...
Číst dále
zapekaná zeleninazapekaná zelenina
Zajímavé recepty z netradičních lázní
Když se řekne lázně, většina z nás si představí vodu....
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.