Nejzdravější Vánoční salát

Pro někoho je bramborový salát s majonézou téměř každodenní jídlo. Pro někoho je to sváteční jídlo. V naší domácnosti byste mohli vidět takovéto jídlo na stole dvakrát za rok. A není to až tak úplně jen bramborový salát. Když je tedy nejzdravější, proč ho jíme jen dvakrát ročně? Nuže proto, že my se celý rok stravujeme zdravě. Tento salát není jen třešničkou na dortu. Nuže tedy čím je tento salát?

Vánoční svátky jsou nejen křesťanským církevním svátkem, ale zejména obdobím zimního slunovratu. Je fajn, když máma pár dní volna a můžeme si odpočinout od pracovních povinností a trávit více času na zahradě, kde tento čas můžeme velmi dobře vnímat. Protože už léta letoucí máme bezdárkové Vánoce, je tento čas pro nás všechny opravdu časem pokoje a pohody.

A ten si zpříjemníme netradičním jídlem. Náš štědrovečerní salát obsahuje téměř výlučné jen suroviny, pocházející z naší zahrady! Výjimkou jsou těstoviny, nakládané okurky, které bychom neměli problém mít vlastní, vždyť se nám jich každý rok urodí na bedýnky, jen nejíme octem konzervované potraviny, takže tu jednu malou skleničku si jednou za rok koupíme, jen u toho musíme pozorně číst etikety, abychom kupovali jen takové, které neobsahují zbytečné příměsi, jako je umělé sladidlo a podobné zhovadilosti. Podobně je to i s majonézou. Uměli bychom si ji doma připravit, ale mléko a olej bychom museli rovněž koupit. Při troše pozornosti se dá koupit taková majonéza, která je skutečně jedlá.

Takže kilo vlastních brambor a půl kila kupovaných ozdobných těstovin uvaříme ve vodě, každé samozřejmě zvlášť, a mražený hrášek z vlastní úrody, stejné jako čerstvou mrkev nakrájenou na kostičky uvaříme v parním hrnci, aby si zachovali nejen chuť a barvu, ale i vitamíny. V dostatečně velké mise, nebo ve dvou menších po půlkách, vše smícháme. Brambory nejprve protlačíme přes drátěný kruh, čímž vytvoříme vařené bramborové hranolky. Do to jde deset nebo dvanáct, podle velikosti, na tvrdo uvařených vajec z námi chovaných slepic, stejně protlačených přes tvarovací kruh.

Aby byl salát ještě zdravější, nadrobno nakrájím dvě velké cibule, jak jinak vypěstované v naší zahradě. K tomu přidám jěště ten v páře uvařený hrášek a mrkev. Vše dobře promíchám. Na závěr přípravy salátu na drobno nakrájených pár sterilizovaných okurek a k tomuto množství 400 gramů poctivé majonézy. Nemusí salát v majonéze plavat, stačí, že je všechno pěkně spojené a dostane to trochu pikantní chuť.

A tak si Vánoční svátky, ale i Velikonoce, kdy se u nás po druhé v roce připravuje stejný salát, zpříjemníme jídlem, které je téměř kompletně připraveno vlastníma rukama. A proto víme, že suroviny neobsahují žádnou nežádoucí chemii, že je to v podstatě bio, i když bez certifikátu. No ale řekněte, potřebujete certifikát? Nám stačí, že víme, co jíme a že jíme zdravě.

Tak jestli jsme vás inspirovali, tak přejeme dobrou chuť.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..