Vánoce bez dárků jsou skutečné pokojné, veselé a šťastné

Už je tady zase období, kdy mnozí lidé podléhají stresu z blížících se svátků pokoje. A když se u náhodných setkání dozvídám, kam ještě spěchají a co musí ještě komu koupit, jen se usmívám a vzbuzuji tím rozpaky na druhé straně. Nechápou, jak se mohu usmívat, když všude je takový shon a soutěž o nejlepší dárek. Vánoce se rychle blíží a je potřeba vše stihnout!

Nuže není. Vánoce nejsou svátky shonu, nakupování, plýtvání a obžerství. Ani ty křesťanské ani ty světské. Jenom ty komerční. A je skutečné vaším posláním na Zemi plnit přání korporací a obchodníků? Skutečně jste celý rok vydělávali peníze, abyste je teď dali obchodníkům jen proto, že „se to sluší“? A to řekl kdo?

V televizi se na vás valí jedna reklama za druhou, podle které musíme koupit nový mobil, dražší paušál, další spotřebič do kuchyně nebo tabletky na potenci nebo kolena. Proč ji nemáte už dávno vypnutou a uloženou ve sklepě? Vy nedokážete být sami se svými myšlenkami, vy nedokážete prožívat své vlastní emoce, že musíte konzumovat dávku těch cizích?

Jsme divní, doma televizi nemáme už léta, na internetu reklamu nevidíme. V obchodech kupujeme jen to, co potřebujeme, snad i proto, že spoustu potravin si pěstujeme sami. Ne proto, že by to bylo zdravější, ale proto, že je to bezpečnější. V konečném důsledku nevíme, co zase obchodníci na lidi nachystali a valí, je nám to jedno.

Dohodli jsme se v minulosti všichni doma, že už nás nebaví utrácet peníze na dárečky, o kterých nevíme, zda opravdu druhou stranu potěší, jen proto, že „se sluší“. Těšíme se na společnou přípravu večeře, na večeři samotnou i pokojnou atmosféru u ní. Nikdo nemusí myslet na to, aby co nejdřív snědl, co má na talíři a vrhl se pod stromeček, aby byl chvíli šťasten anebo štěstí a radost alespoň předstíral. Nejsme frustrováni z toho, kolik zase utratíme na dárky, které nakonec možná skončí na poličce odložené.

Máme skutečně pokojné Vánoce. Zatím co ostatní běhají a lítají, my máme čas zpomalit a zamyslet se nad uplynulým obdobím, potkat se a popovídat si v rámci rodiny a zavzpomínat na ty, kteří tady už s námi nemohou být. Bohaté Vánoce nejsou tím, že máme plnější stoly a břicha, ale že máme více společných zážitků. Že nikdo nikam nespěchá a všichni mají čas na druhé.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..