Tak jsem se v televizi v programu „Černé ovce“ na ČT1 podívala na zajímavý test. Předmětem byly tuky určené na vaření a pečení. A dozvěděla jsem se věci, které mě sice vůbec nepotěšily, ale, popravdě řečeno, ani nepřekvapily. Tuky, které jsou u nás propagovány masivní reklamou jak zdravé, obsahují tolik škodlivin, že by se v některých zemích ani nesměli prodávat. Že neuvěřitelné? Ale, bohužel, pravdivé.
Tuky jako takové naše tělo potřebuje. V přiměřeném množství nejsou ani škodlivé. Problematická je ale jejich úprava. Ztužování. No a při této úpravě v nich vznikají takzvané transmastné kyseliny, které jsou pro naše tělo mimořádně nebezpečné. Protože tyto sloučeniny mohou být příčinou srdečně-cévních onemocnění, ale i poškození jater, jejich množství by ve výrobku nemělo přesáhnout 2 %. Čili ve 100 gramech výrobku by nemělo být více než dva gramy těchto sloučenin.
Jelikož u nás výrobci nemají povinnost označovat obsah transmastných kyselin ve svých výrobcích, my vlastně ani nemáme šanci se o jejich skutečném množství v té které potravině dozvědět. Občas sice najdeme potřebné údaje na obalu, ale není to vůbec pravidlem. Právě naopak. Na těch nejproblematičtějších „pokrmových tucích“ tyto informace budete hledat marně. Proto je dobré, pokud čas od času nějaká seriózní instituce udělá podobný test, ve kterém stanoví přesný obsah škodlivých látek v našich potravinách a výsledky testu i zveřejní.
My se pak nestačíme divit, co se v našich obchodech nabízí. A beztrestně!
V Rakousku ani na regál, u nás rovnou do koláče
Nejen v Rakousku, ale také v jiných evropských zemích je nepřípustné, aby tuky určené k vaření či pečení obsahovaly více než 2 % transmastných kyselin. U nás nic takového neplatí. A varování některých skutečných odborníků, ne zaslepených taky-lékařů, že čím je margarín bělejší a tužší, tím je škodlivější, jakoby ještě hospodyňky nebrali vážně. Ve snaze ušetřit trochu čokolády ji nastavují ztuženým tukem, který, mimochodem, ve zmíněném testu absolutně propadl. Skrýval v sobě totiž několikanásobně více transmastných kyselin než je povoleno.
Máslo je drahé, Hera je přece pečení
Ani Vánoce si bez oblíbených koláčů většina z nás neumí představit. Bohužel však mnozí dávají přednost kvantitě před kvalitou. Zapomínají, že tradiční máslo v máslové náplni ani v sušenkách nenahradí žádná umělá máslová chuť. Přitom častou výmluvou je fráze, že máslo je drahé. No já se ptám: „A co vaše zdraví, to není drahé? Ani zdraví vašich dětí? Komu na něm více záleží, vám nebo obchodníkům? A pečete s láskou pro sebe a svou rodinu a nebo pro protivné sousedy?“
Komentáře