Záloha plynového kotle

Že se nevyplácí vsadit na jednoho koně, anebo dávat všechna vejce do jednoho košíku, jsou známá pořekadla. Pro mnoho lidí to je jen lidová slovesná tvořivost. Dokud se ucho na džbánu neutrhne… Tedy pokud je nepostihne neštěstí nebo problém, kterému se dalo předejít, kdyby. Kdyby ten kůň, ta vejce, kdyby se nejprve pohlo rozumem.

Takže máte-li rodinný dům, o který se musíte starat sami a ne správce, jak to bývá v paneláku, je dobré dopředu popřemýšlet, jak to budete dělat. Tedy i to, jak v něm budete topit. A je potřeba myslet na to, jak to bude nejen v dobrých časech, ale i v zlých časech. A zlé časy nemusí být jen válka, zemětřesení či ztráta zaměstnání nebo prudké zvýšení cen, může to být i banální porucha, jak to už bývá, v tu nejnevhodnější dobu.

Tedy jestli máte do domu zaveden plyn a vytápění vyřešené pohodlně moderním plynovým kotlem a vaření plynovým sporákem, co budete dělat, když v třeskuté zimě najednou nebudete moci využívat plyn, protože bude například porucha na potrubí, třeba i daleko od vašeho bydliště, anebo se porouchá taková malá součástka – oběhové čerpadlo. Plyn sice bude, budete si ho moci dovolit, ale v kotli si nezatopíte, protože nebude zajištěn oběh horké vody do radiátorů anebo podlahového topení. Nové čerpadlo a jeho výměna možná bude trvat pár dní, tak si dáte o dva svetry víc anebo pojedete na návštěvu ke tchyni, řeknete si. Ale co zamrznutá voda radiátorech a v přívodech k nim? To je ten problém, který musíte řešit, ne jak budete cvakat zuby až do příjezdu opraváře.

Jako vždy často, je potřeba se podívat zpátky do minulosti a tam najdeme často velmi jednoduché a účinné řešení. Jako například sporák do kuchyně na dřevo. Takový sporák vám dovolí uvařit oběd, upéct husu nebo buchtu v troubě a ještě vám vytopí dům. A jako bonus můžete na „ztrátovém teple“ usušit ovoce ze zahrady. A to všechno na jednu dávku energie ve formě pár polínek dřeva.

Nové a kvalitní sporáky na dřevo mohou být ozdobou vaší kuchyně, i když je pravidelně nepoužíváte. Klidně topte plynem, vodu ohřívejte elektrickým bojlerem a vařte na indukční desce. Když však „přijde na psa mráz“ a na moderní techniku či jejich zdroje porucha, mít doma spolehlivý sporák na pevné palivo se určitě vyplatí. A k tomu několik koleček dřeva, které často ani nemusíte kupovat. Máte-li velký ovocný sad a pravidelně se o stromy starých odrůd staráte, jednou za čas se vám vyskytne celkem dost dřeva. Které se může hodit právě tehdy, když z nějakého důvodu se stane porucha na plynovém kotli nebo elektrickém topení. Sporák vytopí celý dům, nedovolí zamrznout vodě v rozvodech a těch pár dní do opravy si klidně počkáte v celkem romantickém prostředí s praskajícím ohněm v kamnech.

Související:  Vůně majoránky za oknem

Podobné články:

Jak vybrat Váš osobní drahý kámen
Jistě se to už stalo i vám. Jdete kolem výkladu...
Číst dále
Moje experimenty s nakličováním semínek
Hned na začátku se přiznám bez mučení, že s nakličovaním...
Číst dále
Školní tašky a potřeby pro prvňáčky
Sháníte ještě poslední věci do školy pro vašeho caparta? Stará...
Číst dále
Je křivá zelenina zdravější?
Do prodejen potravin se dostává nový trend. Zatímco dosud obchodníci...
Číst dále
mixer
Jak jsem skoro reklamovala nový mixér
I vy máte občas pocit, že vaše elektrospotřebiče chtějí být...
Číst dále
Proč kvalita špekáčků pokulhává?
Nejspíš každý z nás občas hodí za hlavu všechna doporučení...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..