Kustovnici čínské se v zahradě daří

Kustovnice je exotický ovocný keř, který si již našel cestu do našich zahrad. Ale mnohem známější jsou jeho červené plody, které se prodávají pod názvem goji (čti godži). Nejdostupnější jsou sušené na přímý konzum, ale využívají se i jako součást různých zdravých nápojů nebo pokrmů. Jsou velmi chutné a obohatí jídelníček každého člověka i jako pochoutka.

Tento keř pochází z Tibetu, kde roste ve zcela jiných podmínkách, než se vyskytují u nás. I proto mnoho zahrádkářů v diskusích píše, že se jim podařilo kustovnici pěstovat, dokonce jim i vykvetla, ale plody v našich končinách nedozrají. Donedávna jsme měli i my podobné zkušenosti. Za pět let od vysazení kustovnice v naší zahradě keř sotva povyrostl a o goji jsme mohli pouze pokud snít. Nebo pokud jsme si chtěli na goji pochutnat, museli jsme je koupit.

Loni jsme v rámci stěhování stromů a keřů ze staré zahrady do nové převezli samozřejmě i kustovnici. A to jsme se nestačili divit. Za první sezónu v nové zahradě se rozkošatila tak, že jsme jí museli poskytnout oporu a goji na ní nejen že dorostly z květů, ale i dozrály a ochutnali jsme je! Takže teorii o tom, že v našich končinách goji nedozraje, jsme úspěšně vyvrátili. Není to zeměpisnou polohou, ale kvalitou půdy a vodou. Obojího má u nás v zahradě kustovnice čínská dostatek, i slunce samozřejmě.

goji

Říká se, že každý snědený plod kustovnice goji prodlouží život o jeden den. No my jich sníme klidně za hrst, takové jsou chutné. Více by asi nemělo smysl, protože jsou i dost sladké, abychom si nevyrobili jiný problém.

Ale věřím, že jiní zahrádkáři mají s pěstováním kustovnice i se sběrem goji problém, vždyť jsme na tom donedávna byly taky my. Naštěstí se goji dá u nás koupit, jak sušené tak i zpracované s jinými superpotravinami. Když chcete obohatit svůj jídelniček, nemusíte kustovnici pěstovat a čekat, jestli u vás dozraje nebo ne. Kupte si goji.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..