Léto delší o dva měsíce

Pravidelné střídání ročních období a s tím související změny počasí i teplot jsou nedílnou součástí žití v mírném pásmu Země. Každé roční období má své kouzlo a má svůj přínos pro náš život. Zatímco zima nám dává prostor pro sněžné radovánky, v létě se zase můžeme vyřádit u vody. Na podzim si užíváme procházky nádhernou barevnou přírodou a na jaře se těšíme z pestrých barev květů. Roční období také určují druh prací v zahradě a množství úrody. Je tento rok špatný nebo jen jiný? A jaké budou další?

Zatímco jsme před dvěma lety koncem května chodili po zahradě v bundách, tento rok jsme již v dubnu zažívali letní horka. Zatímco kdysi po desátém září začali podzimní cákanice, letos v polovině října přes den chodíme v krátkých rukávech, jen večer se ochladí, ale v noci teplota neklesá pod +10 °C. Co to znamená?

V první řadě to, že máme léto delší o dva měsíce. O dva měsíce máme delší vegetační dobu našich rostlin. Kdo viděl signály dříve nastupujícího jara včas a vysadil sazenice plodové zeleniny již v polovině dubna (pravda, pokud i vysel dříve, než obvykle), měl i úrodu dříve, než ti, kteří čekali na pranostiky řízené historickou zkušeností. Protože nové sazenice museli po 15. květnu čelit vlně veder a jen těžko se z nich vzpamatovávali. No a kdo navzdory kalendáři v půlce září nechal papriky, rajčata i okurky na záhonech a nezapomněl na závlahu, tak má čerstvé plody na rostlinách možná i nyní, jako my. Grilovačka v polovině října je velmi příjemná, když svítí sluníčko a k dobrému masu si dáte čerstvou zeleninu z vedlejšího záhonu.

Nezapomínejte na vodu

Můžeme si užívat prodloužené léto, ale neměli bychom usnout na vavřínech. Letošní teplý duben a květen totiž pro zahrádkáře a zemědělce představuje také deficit vláhy v půdě. Zkrátka méně napršelo. Země je méně nasáklá vodou, rostliny spíše usychají. A totéž nyní na podzim. Namísto deště slunce a půda je suchá. Zejména pokud máte záhony vzorně okopané, holé, vystavené slunci i větru, které je nemilosrdně vysušuje každý den.

Mnozí si letošní sucho mýlili s napadením plísní

Abyste si dlouhé léto skutečně užili jako pěstitelé, musíte záhony zalévat. Pokud bude mít zelenina kromě tepla i dostatek vláhy, stále mohou dozrávat nové plody. Zelenina se totiž neřídí kalendářem, ale vnějšími podmínkami.

Vydatnou zálivku potřebují i ​​ovocné stromy. I oni pociťují nedostatek vody v půdě a pokud nechceme o ně přijít, musíme měřit k nim cestu s vědrem plným vody. Zejména pokud jste stromky na radu odborníků vysazovali na podzim. Tento podzim je suchý, vydatné zavlažování je nezbytné.

Mulčování šetří vodu i čas

Jak to často připomínám, nejdříve vyschne holá odkrytá půda.

Holou zem třeba častěji zavlažovat

Jak to řeší běžný zahrádkář? Častěji zavlažuje. A více vody se odpaří bez užitku.

Čím častěji a čím výrazněji budou teplotní výkyvy počasí, jak se dnes říká „globální změny počasí“ ačkoli pojem „globální oteplování“ dnes již používá málo kdo, o to více získá na významu mulčování. Tedy pokrývání půdy okolo rostlin organickým materiálem.

Mulčování má nejen zabránit plevelům v růstu tím, že zabrání přístupu světla k jejich semenům a rostlinám. Také chrání půdu před sluncem a větrem a brání vypařování vody z půdy, jejíž tak více zůstane rostlinám.

Nebo nemusíte tak často a tak mnoho zavlažovat, jak bez nastýlky. Na tu můžete použít seno, když posekáte své travnaté plochy, nebo slámu, kterou koupíte u sedláka v sousedství, ačkoli je to čím dál obtížněji. Použít se dá i dřevní štěpka z listnatých stromů. Pozor, mulčovací kůra v pytlích, kterou prodávají zahradnictví, je často borovicová kůra, která okyseluje půdu. Snížila by výnosy vaší zeleniny, je vhodná pouze na ostružiny nebo maliny. Vlastní štěpku si snadno vyrobíte elektrickým štěpkovačem z větví ovocných dřevin nebo révy.

Příroda se mění. Mění se i podmínky pro pěstování ovoce a zeleniny v zahradě. Záleží jen na vašem přístupu, zda budete tvrdošíjně setrvávat na osvědčených postupech, protože se to tak vždy dělalo, nebo se přizpůsobíte měnícím se podmínkám a využijete je ve svůj prospěch. Záleží jen na vás, zda bude o dva měsíce delší léto pro vás problém nebo příležitost

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..