Léto delší o dva měsíce

Pravidelné střídání ročních období a s tím související změny počasí i teplot jsou nedílnou součástí žití v mírném pásmu Země. Každé roční období má své kouzlo a má svůj přínos pro náš život. Zatímco zima nám dává prostor pro sněžné radovánky, v létě se zase můžeme vyřádit u vody. Na podzim si užíváme procházky nádhernou barevnou přírodou a na jaře se těšíme z pestrých barev květů. Roční období také určují druh prací v zahradě a množství úrody. Je tento rok špatný nebo jen jiný? A jaké budou další?

Zatímco jsme před dvěma lety koncem května chodili po zahradě v bundách, tento rok jsme již v dubnu zažívali letní horka. Zatímco kdysi po desátém září začali podzimní cákanice, letos v polovině října přes den chodíme v krátkých rukávech, jen večer se ochladí, ale v noci teplota neklesá pod +10 °C. Co to znamená?

V první řadě to, že máme léto delší o dva měsíce. O dva měsíce máme delší vegetační dobu našich rostlin. Kdo viděl signály dříve nastupujícího jara včas a vysadil sazenice plodové zeleniny již v polovině dubna (pravda, pokud i vysel dříve, než obvykle), měl i úrodu dříve, než ti, kteří čekali na pranostiky řízené historickou zkušeností. Protože nové sazenice museli po 15. květnu čelit vlně veder a jen těžko se z nich vzpamatovávali. No a kdo navzdory kalendáři v půlce září nechal papriky, rajčata i okurky na záhonech a nezapomněl na závlahu, tak má čerstvé plody na rostlinách možná i nyní, jako my. Grilovačka v polovině října je velmi příjemná, když svítí sluníčko a k dobrému masu si dáte čerstvou zeleninu z vedlejšího záhonu.

Nezapomínejte na vodu

Můžeme si užívat prodloužené léto, ale neměli bychom usnout na vavřínech. Letošní teplý duben a květen totiž pro zahrádkáře a zemědělce představuje také deficit vláhy v půdě. Zkrátka méně napršelo. Země je méně nasáklá vodou, rostliny spíše usychají. A totéž nyní na podzim. Namísto deště slunce a půda je suchá. Zejména pokud máte záhony vzorně okopané, holé, vystavené slunci i větru, které je nemilosrdně vysušuje každý den.

Mnozí si letošní sucho mýlili s napadením plísní

Abyste si dlouhé léto skutečně užili jako pěstitelé, musíte záhony zalévat. Pokud bude mít zelenina kromě tepla i dostatek vláhy, stále mohou dozrávat nové plody. Zelenina se totiž neřídí kalendářem, ale vnějšími podmínkami.

Vydatnou zálivku potřebují i ​​ovocné stromy. I oni pociťují nedostatek vody v půdě a pokud nechceme o ně přijít, musíme měřit k nim cestu s vědrem plným vody. Zejména pokud jste stromky na radu odborníků vysazovali na podzim. Tento podzim je suchý, vydatné zavlažování je nezbytné.

Související:  Kupujte u svých

Mulčování šetří vodu i čas

Jak to často připomínám, nejdříve vyschne holá odkrytá půda.

Holou zem třeba častěji zavlažovat

Jak to řeší běžný zahrádkář? Častěji zavlažuje. A více vody se odpaří bez užitku.

Čím častěji a čím výrazněji budou teplotní výkyvy počasí, jak se dnes říká „globální změny počasí“ ačkoli pojem „globální oteplování“ dnes již používá málo kdo, o to více získá na významu mulčování. Tedy pokrývání půdy okolo rostlin organickým materiálem.

Mulčování má nejen zabránit plevelům v růstu tím, že zabrání přístupu světla k jejich semenům a rostlinám. Také chrání půdu před sluncem a větrem a brání vypařování vody z půdy, jejíž tak více zůstane rostlinám.

Nebo nemusíte tak často a tak mnoho zavlažovat, jak bez nastýlky. Na tu můžete použít seno, když posekáte své travnaté plochy, nebo slámu, kterou koupíte u sedláka v sousedství, ačkoli je to čím dál obtížněji. Použít se dá i dřevní štěpka z listnatých stromů. Pozor, mulčovací kůra v pytlích, kterou prodávají zahradnictví, je často borovicová kůra, která okyseluje půdu. Snížila by výnosy vaší zeleniny, je vhodná pouze na ostružiny nebo maliny. Vlastní štěpku si snadno vyrobíte elektrickým štěpkovačem z větví ovocných dřevin nebo révy.

Příroda se mění. Mění se i podmínky pro pěstování ovoce a zeleniny v zahradě. Záleží jen na vašem přístupu, zda budete tvrdošíjně setrvávat na osvědčených postupech, protože se to tak vždy dělalo, nebo se přizpůsobíte měnícím se podmínkám a využijete je ve svůj prospěch. Záleží jen na vás, zda bude o dva měsíce delší léto pro vás problém nebo příležitost

Podobné články:

Jak obchod zvyšuje spotřebu rajčat
Že je zelenina zdravá, o tom není pochyb, zejména u...
Číst dále
Pět rad pro kancelářské krysy: Jak bojovat...
Patříte také mezi kancelářské krysy, které ve svém zaměstnání neustále...
Číst dále
Konečně čas na pečení kváskového chleba
Doma pečený kváskový chléb jíme už dlouhá léta. Olinka ho...
Číst dále
Kustovnici čínské se v zahradě daří
Kustovnice je exotický ovocný keř, který si již našel cestu...
Číst dále
Ostružiny dostali nové vedení
Ostružiny jsou chutné ovoce, které roste na velmi dlouhých větvích....
Číst dále
Klimatizaci vybírejte správně
Při rozhodování, kterou klimatizaci si domů pořídíme, musíme vzít v...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.