Opora pro klematisy i kustovnici

Některé rostliny potřebují během svého růstu opory. Stromy a keře mají silné kmeny a větve, ale jsou keříky a květy, které se neudrží a popadaly by na zem. Jediným řešením je postavit pro ně opory. Olinka mě požádala, abych sestavil oporu pro kustovnici a také klematisy. Využil jsem osvědčené konstrukční prvky a za pár minut stáli při nich pevné a silné opory, které i dobře vypadají. A květy i plody budou mít dost slunce pro svůj růst a my radost z toho, jak se jim daří.

Kustovnice čínská je keř, který prý v našich zeměpisných šířkách nedokáže rodit dozrálé plody. Ve staré zahradě ani nám nedozrála a sotva měla nějaké přírůstky. První plody goji jsme ochutnali, až když jsme ji po letech přestěhovali do nové zahrady. Ale kromě toho, že na novém místě s dobrou půdou a dostatkem vody plody kustovnice dozrály, měla tak ohromné ​​přírůstky, že jsme museli s tím něco udělat.

Nabít nějaké dřevěné kůly, které by časem uhnili nebo železné tyče či trubky, které by po letech zrezivěly, jsem odmítl. V naší pěkné zahradě by vypadaly jako pěst na oko. Proto jsem navrhl, že osadím dva sloupy a přepojím je dole několika drátěnými vedeními a na vrchu spojím závitovou tyčí. Olince se to zalíbilo a tak jsme koupili potřebný materiál.

opora pro kustovnici

Ve vzdálenosti 90 cm na obě strany od kořene kustovnice jsem do země zakroutil dva zemní vruty průměru 68 mm a délky 560 mm. Samozřejmě jsem použil sloupovou vodováhu a klíč na zavrtání zemních vrutů do země, abych měl zemní vruty v zemi kolmo. Pak se totiž dají pěkně rovně osadit i sloupky. Pro kustovnici jsem zvolil kulaté sloupky průměru 38 mm a délky 2300 mm. Do šroubu 68 mm „zapadly“ asi 40 cm hluboko a tedy sloupky nad zem trčí asi metr devadesát. Samozřejmě i sloupy jsem centroval sloupovou vodováhou a pak zasypal ostrohranný štěrkem. Vnitřní průměr zemního šroubu asi 64 mm a sloupku 38 mm dovoluje bez problémů použít levné drcené kamenivo frakce 4-8.

kustovnice s oporou

Do hotových sloupů jsem navrtal z vnější strany po tři otvory průměru 4 mm a natáhl poplastovaný ocelový drát průměru 3,15 mm a po našpanovaní oba konce spojil lanovými svorkami. Na vrchu sloupů jsem navrtal díry průměru 12 mm a mezi matice a podložky napnul dvoumetrovou závitovou tyč M12. Opora pro kustovnici byla hotová.

opora pro klematisy

Olince se hotová opora pro tento keř zalíbila a poprosila mě o něco podobného i pro dva klematisy při štadle dole. Ty jsou o něco méně robustní, takže i opora mohla být subtilnější. Zde jsem použil jeden zemní šroub 60 mm a do něj jeden sloup průměru 48 mm a výšky 180 cm. Ty jsem měl ze stavby prvního plotu jako rezervní, tak jsem je teď použil. Zakroutil jsem do země vrut, osadil sloup, zafixoval štěrkem a potom jsem k sloupu pomocí tří hadicových spon průměru 50 mm ukotvil armovací betonářské pletivo, tedy jeho jeden kus. Armovací síť tloušťky 6 mm jsem koupil loni v létě, nařezal na vhodné kusy do vyvýšeného záhonu k rajčatům. Teď jsem jeden dvoumetrový kus postavil ke sloupu, ať mají klematisy o co se opřít.

Zemní vruty a poplastované sloupy jsou původně určeny pro stavbu plotů, ale výborně se dají použít i pro jiné konstrukce v zahradě. Práce s nimi je snadná, jednoduchá a rychlá a dobře vypadají. Nepotřebují ošetřování, během stavby nevyžadují žádné stroje či energii. Nepotřebujete betonovat, jsou rychle hotové. A kdykoliv je dokážete v případě potřeby, či spíše nepotřeby, odstranit bez stop a opět použít jinde.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..