Nemáme potřebu kupovat rajčata v obchodě

Při našem způsobu stravování sníme opravdu kvantum zeleniny. Ke každému obědu, ke každé večeři, téměř ke každé snídani. Léto a podzim je pro nás proto skvělým ročním obdobím, všeho máme dost ze své vlastní zahrady. No v zimě a brzy na jaře se musíme spokojit s tím, co se nám podařilo uskladnit nebo co nabízí obchodní síť. No rajčata rozhodneme nekupujeme. Některé vypadají pod „správným osvětlením“ na pultech skvěle, ale prostě my je nekupujeme a ani nejíme. Vlastně máme problém koupit jakoukoliv zeleninu v supermarketu.

Zelenina se na našem stole objevuje už velmi dlouho. Stravujeme se systémem, který je velmi blízký paleo stravování. Odmítáme brambory ve všech jejich podobách (a proto je ani nepěstujeme v zahradě), knedlíky, těstoviny, rýži či pečivo a bílý chléb. Chléb si pečeme doma kváskový a jako přílohu k masu jíme právě různé druhy zeleniny. Jejím zdrojem je (byl) nejen balkon, kde papriky a rajčata s jahodami nahradily běžné, ale neužitečné květiny, ale i malá zahrádka a často i zahrada a skleník tchána. A samozřejmě jsme sem tam koupili zeleninu i v obchodech. Ale to už přestalo.

keríčková rajčata

Za vše může naše zahrada v kopci na vesnici. Nejen, že je téměř desetkrát větší, než naše stará malá zahrádka v kolonii za městem, ale máme tedy k dispozici mnohem více místa. Hlavně už nemáme problém s kvalitou půdy a nedostatkem vody. A proto s menší námahou dosahujeme mnohem větší úrodu zeleniny. A nejen velkou úrodu, ale i dobrou a chutnou úrodu. Asi jsem ještě nikdy v životě nesnědl za jeden rok tolik zeleniny, paprik, rajčat, okurek, cuket, červené řepy, ředkviček, mrkve, cibule, tuřínu, kedluben a cojávím čeho ještě všeho, než v roce 2016.

Najedli jsme se dost. Dobrého a chutného. Víme, jak chutná rajče zralé na slunci ve vlastní zahradě, víme jak voní super paprika. No a teď jdu po obchodě, všude vyložené lákavé barevné plody, člověk vezme do ruky, přivoní a nic 🙁 To je zelenina nebo rekvizity do filmu? Při tomto srovnání si člověk najednou znovu uvědomí význam pojmu „sezónní zelenina“.

V sezóně jsme se najedli tolik chutné, šťavnaté a voňavé zeleniny, že nemáme potřebu ani chuť kupovat si zeleninu v obchodech mimo sezóny. Připadá nám normální jíst rajčata v létě a na podzim a nejíst je v zimě.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..