web analytics
Dub 302012
 

V každém časopisu pro ženy najdete hromadu všelijakých receptů na různé „dobroty“. Od pomazánek, přes předkrmy, polévky až po „zákusky“. Obrázky vypadají lákavě a tak se nejedna hospodyňka rozhodne, že některý recept doma vyzkouší. Vždyť můžeme dopřát sobě i rodině, no ne?

A tak vaří, peče, míchá, kombinuje do němoty. „Ať se máme dobře, vždyť si to můžeme dovolit“. No a když se už nevejde do šatů, koupí si nové nebo zalistuje v časopisu o pár stránek dál. A co tam najde? No přece návod, jak pomocí zaručené diety shodit pár kilo za pár dní. Tak si řekne: „Vyzkouším“. Nakoupí zeleninu, ovoce, vyzbrojí se „pevnou vůlí“ a začne „hubnout“. Od zítřka.

Pár dní to určitě vydrží téměř každý, ale ne nastálo. Úspěch takové diety, většinou hladovky, není zaručen a už vůbec ne dlouhodobý. Tělo nedostává dost potřebných živin, lekne se, že jídlo zase dlouho nedostane a tak si při první příležitosti, jakmile člověk začne jíst jako předtím, uloží všechnu potravu ve formě tuku „na horší časy“. Po pár týdnech takového experimentování přijde jo-jo efekt jako vyšitý. A výsledek? Dalších pár kilo navíc. Tak tohle jsme chtěli?

Nevím jak vám, ale mně se slovo „dieta“ vůbec nezamlouvá. Navozuje pocit omezení, striktního dodržování množství a určité jednotvárnosti ve složení jídel. Zbožňuji rady typu: snídaně-sklenici vody s medem, plátek chleba, tence natřený máslem, jedno rajče. Nebo večeře: šálek čaje a 200 gramů salátu z čínského zelí, jablek a papriky. Z toho má mít tělo nějaký užitek? Ráno bych snědla i hřebíky.

A toto byl ještě ten lepší příklad. Jsou ale i takové diety, určitě to znáte, které radí zcela vynechat třeba snídani nebo večeři. To si neumím ani představit. Pak se nedivím, když lidé, co toto dodržují, snědí v „slabé chvíli“ všechno, co najdou v chladničce.

granola cereálna

A tak vám radím, přestaňte už s nesmyslnými dietami, se snižováním porcí nebo úplným vynecháváním jídla!

Není mnohem jednodušší držet se zdravého rozumu?

Právě proto, že si budete vybírat kvalitní jídlo a jíst pravidelně, možná se budete divit, nesníte toho ani tak moc a přestanete mít různé „chutě“ na sladké, na slané a podobně. Neboť když tělo dostane živiny, které potřebuje a v dostatečném množství, nebude „stresovat“ a ukládat si žádné zásoby. Vyhnete se tloustnutí a následnému shazování nadbytečných kil. Zároveň získáte energii na přiměřený pohyb, třeba jen rychlou chůzi, protože bez pohybu není možné udržet si ani zdraví ani ideální váhu.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..