Diety: Jakou dodržovat, abychom hubnuli zdravě?

Diety a zase diety. Neustále se kolem nás objevují nové trendy v dietářství doprovázené humbukem, že tohle určitě zabere a zcela zaručeně nám pomůže od přebytečných kilogramů. Jenže opak může být pravdou.

Na krevní skupiny neberte zřetel

Co říkají na nejrůznější módní diety odborníci? Většinou se k nim staví dost skepticky, nebo je přímo odsuzují. Například dieta podle krevních skupin je podle nich dosti nesmyslná. Těžko hledat logiku v tom, že budu někomu doporučovat či nedoporučovat konzumaci některých potravin jenom proto, že zrovna má či krevní skupinu A, B případně AB nebo 0 bez jakéhokoli vztahu k jeho zdravotnímu stavu a případným potížím.

Zóny sacharidů, bílkovin a tuků jsou správné

Mnohem lépe hodnotí dietologové takzvanou zónovou dietu založenou na tom, že by člověk měl konzumovat 40 % sacharidů, 30 % bílkovin a 30 % tuků. Jestliže si v tomto případě správně sestavíte jídelníček (například sacharidy budete konzumovat hlavně dopoledne) a dobře se zorientujete ve složení potravin, můžete dosáhnout dlouhodobého hubnoucího efektu, aniž by vám chyběly některé látky.

Před dělením se mějte na pozoru

Dělená strava znamená, že jednou jíte jenom sacharidy, podruhé zase jenom bílkoviny. Ačkoli u některých lidí může tento způsob stravování pro snižování váhy docela dobře zafungovat, dlouhodobě rozhodně nejde o správnou volbu. Nevýhodou je, že váš jídelníček nebude příliš vyvážený a vaše tělo může postrádat určité látky. Odborníci tuto dietu nedoporučují, varují před ní hlavně osoby se zdravotními problémy a upozorňují, že po jejím skončení může dojít k jo-jo efektu.

Jednostrannost všichni odmítají

Výživoví poradci také jednoznačně odmítají jakékoli jednodruhové diety založené na tom, že jíte celý den třeba jenom jablka nebo rýži. Ačkoli krátkodobě může třeba dojít ke shození nějakých kilogramů, zahráváme si s tím, že se u nás brzy začnou projevovat trávicí a zdravotní problémy z nedostatku základních živin. Jakmile dojde k vysazení, lze navíc téměř na 100 % počítat s jo-jo efektem.

Očistná kúra vhodná jenom krátkodobě

vážení Poměrně populární je také detoxikační dieta podle Antonie Mačingové. První čtyři týdny odbouráváme toxické látky z organismu, potom následuje fáze udržování. Dieta je založená na konzumaci velkého množství zeleniny, zejména v syrovém stavu a také zeleninových jídel. Proto může působit problémy osobám, které špatně tráví zeleninu. Zároveň ale vědci k této dietě poznamenávají, že nejde o příliš racionálně složenou stravu. Během krátkodobé čtyřtýdenní očisty touto formou tělu neublížíme, ale prospějeme, ovšem na dlouhodobější dodržování není Mačingové dieta vhodná. Zeleninová jídla se rychle přejí a brzy se po nich také dostaví hlad.

Omezení sacharidů přináší rychlé hubnutí i jo-jo efekt

Atkinsova dieta výrazně omezuje sacharidy, ty by měly každý den dosahovat maximálního množství 20 gramů. Přitom si můžeme dovolit třeba čokoládu s vysokým obsahem kakaa, vejce nebo uzeninu. Zdraví lidé ji zvládají dobře, dojde k rychlému úbytku váhy a navíc se odbourává hlavně tuk, nikoli svalová hmota. Ovšem rychle se přejí a lidem se zdravotními problémy může způsobit potíže. Také hrozí nebezpečí jo-jo efektu.

Nízkokalorická výživa není samospasitelná

Dokonce ani nízkokalorická dieta nám nemusí přinést kýžený efekt. Malý příjem energie znamená mít často hlad, z hlediska výživy nám mohou chybět některé látky. Navíc při návratu k původnímu způsobu stravování si můžeme být jisti, že opět nabereme shozené kilogramy. Zkrátka a dobře, vyvážená a plnohodnotná strava, zdravý pohyb a životní styl jsou nejlepší dietou.

A co vy, jaký názor máte na diety? Jaké se vám osvědčily?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..