Kam za zdravými potravinami II.

Když si chci v našem městě koupit kvalitní potraviny, občas si připadám jako z jiné planety. Prodavačky se tváří jakoby jsem pořád něco vymýšlela a kdo to má kde shánět. Vždyť o tom nikdy neslyšeli a nikdo nic podobného nikdy nechtěl. No prostě úžasná ochota. Proto je určitě pochopitelné, že pokud se vybereme někde na výlet, udělám si nákup do zásoby. A v některých obchodech je prostě radost nakupovat.

Při posledním výletě jsme se s přítelem v jednom takovém obchodě zastavili. Na zpáteční cestě ze zahrádkářské výstavy v Olomouci jsme zašli do Zlína. Šla jsem už vlastně na jistotu. Obchůdek jsem našla bez problémů a výběr zase nezklamal.
Když jsem v něm byla poprvé, bylo to loni před Vánocemi. V sobotu ráno jsem se ocitla v neznámém městě. Vysadili mě v obchodním centru Zlaté jablko. Venku bylo sice chladno, ale sluníčko mě vylákalo na procházku po nedalekém náměstíčku. Kousek od obchoďáku jsem uviděla malý obchůdek se zdravou výživou. Vůni pečiva bylo cítit už u vchodu. Šla jsem tedy rovnou za nosem. A pečivo tam opravdu měli. A ne ledajaké. Celozrnné. A ještě k tomu kváskové. To se jen tak nevidí. I výběr byl solidní. trh Kváskový chléb žitný i pšeničný. A všelijaké koláčky. Sladké i slané.

Mě zaujal právě ten chléb. A víte proč? Ačkoli já svůj kváskový chléb peču už skoro rok, jistotu, zda vše dělám správně, jsem neměla. Protože jsem vlastně samouk. Kurzy pečení se u nás nedělají a tak všechno dělám podle knih. Doposud jsem ani nevěděla, zda ten můj chléb má vůbec správnou vůni a chuť. Ani nikoho v mém okolí neznám, kdo takový chléb peče a s kým bych si ten můj mohla porovnat. Takže právě kváskový chléb se jako první dostal do stylového proutěného košíku určeného na nákup. A mohlo začít porovnávání. Konzistence a velikost? Přibližně stejná. Vůně? Také zhruba stejná. A chuť? Od mého téměř k nerozeznání. No nepotěšilo by vás to? Mě tedy velmi. A tak nejen kvůli tomuto příjemnému zážitku, ale i kvůli širokému výběru zdravých potravin, se do tohoto obchůdku ráda vracím. Vždy v něm najdu vše, co potřebuji a navíc ještě i ušetřím.
A z čeho všeho si můžete vybrat?

Kromě již zmíněného hotového chleba a pečiva si zde můžete koupit i samotné obiloviny, různé druhy mouky, koření, léčivých i ovocných čajů, kávu klasickou i špaldovou, semínka i oleje z nich, ale například i sušené ovoce. Většinou máte na výběr konvenční, ale i bio verzi. Třeba však počítat s dost velkým cenovým rozdílem. Tu svou dobrotu si zde najdou i milovníci kvalitní čokolády. Velký prostor zabírají potraviny bez lepku. Mouku zde mají i z jáhel, fazolí či hrachu. V chladničce jsem objevila za studena lisovaný lněný olej, balenou kvašené zeleninu, lze po sto gramech. Jen tak na rychlou spotřebu, třeba k obědu. Zajímavá je i nabídka výrobků z tofu.

Opravdu je z čeho vybírat. A tak, pokud se ve Zlíně příště zastavíte, určitě neprohloupíte.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..