Hubnete podle diet? To nedopadne dobře

V každém časopisu pro ženy najdete hromadu všelijakých receptů na různé „dobroty“. Od pomazánek, přes předkrmy, polévky až po „zákusky“. Obrázky vypadají lákavě a tak se nejedna hospodyňka rozhodne, že některý recept doma vyzkouší. Vždyť můžeme dopřát sobě i rodině, no ne?

A tak vaří, peče, míchá, kombinuje do němoty. „Ať se máme dobře, vždyť si to můžeme dovolit“. No a když se už nevejde do šatů, koupí si nové nebo zalistuje v časopisu o pár stránek dál. A co tam najde? No přece návod, jak pomocí zaručené diety shodit pár kilo za pár dní. Tak si řekne: „Vyzkouším“. Nakoupí zeleninu, ovoce, vyzbrojí se „pevnou vůlí“ a začne „hubnout“. Od zítřka.

Pár dní to určitě vydrží téměř každý, ale ne nastálo. Úspěch takové diety, většinou hladovky, není zaručen a už vůbec ne dlouhodobý. Tělo nedostává dost potřebných živin, lekne se, že jídlo zase dlouho nedostane a tak si při první příležitosti, jakmile člověk začne jíst jako předtím, uloží všechnu potravu ve formě tuku „na horší časy“. Po pár týdnech takového experimentování přijde jo-jo efekt jako vyšitý. A výsledek? Dalších pár kilo navíc. Tak tohle jsme chtěli?

Nevím jak vám, ale mně se slovo „dieta“ vůbec nezamlouvá. Navozuje pocit omezení, striktního dodržování množství a určité jednotvárnosti ve složení jídel. Zbožňuji rady typu: snídaně-sklenici vody s medem, plátek chleba, tence natřený máslem, jedno rajče. Nebo večeře: šálek čaje a 200 gramů salátu z čínského zelí, jablek a papriky. Z toho má mít tělo nějaký užitek? Ráno bych snědla i hřebíky.

A toto byl ještě ten lepší příklad. Jsou ale i takové diety, určitě to znáte, které radí zcela vynechat třeba snídani nebo večeři. To si neumím ani představit. Pak se nedivím, když lidé, co toto dodržují, snědí v „slabé chvíli“ všechno, co najdou v chladničce.

granola cereálna

A tak vám radím, přestaňte už s nesmyslnými dietami, se snižováním porcí nebo úplným vynecháváním jídla!

Není mnohem jednodušší držet se zdravého rozumu?

Právě proto, že si budete vybírat kvalitní jídlo a jíst pravidelně, možná se budete divit, nesníte toho ani tak moc a přestanete mít různé „chutě“ na sladké, na slané a podobně. Neboť když tělo dostane živiny, které potřebuje a v dostatečném množství, nebude „stresovat“ a ukládat si žádné zásoby. Vyhnete se tloustnutí a následnému shazování nadbytečných kil. Zároveň získáte energii na přiměřený pohyb, třeba jen rychlou chůzi, protože bez pohybu není možné udržet si ani zdraví ani ideální váhu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..