Nejlepší skladování úrody ze zahrady

Hrozny už máte pravděpodobně dávno sklizeny a zpracovány. Hrušky a jablka podle odrůdy. Některé plody už jsou nasušené, jiné již v bedýnkách a některé odrůdy na svůj sběr teprve čekají. Zelenina je také už ze zahrady doma. V mnoha domácnostech se na podzim zavařuje, sterilizuje nebo vaří povidla. Uložení na zimu se ale netýká jen ovoce a zeleniny. Svůj zimní odpočinek mimo záhonů potřebují i některé druhy květin.

Pro zahrádkáře není důležitá jen výměra jeho pozemku, orientace na světové strany a dostatek vody na zalévání záhonů, ale stejně tak i velikost skladovacích prostor a jejich klima, vhodná na uskladnění úrody, o níž bohatost jsme se celý rok starali. Nechceme, aby náš pot při sázení, okopávání, zalévání a jiném ošetřování skončil nazmar poté, jak jsme všechnu bohatou úrodu sklidily a uložili ve sklepě, komoře nebo spižírně.

sklad

Dostatek prostorů najdeme asi jen v rodinných domech nebo v zahradních domcích, vybavených sklepem. Podzemní prostory mají své klima, tedy optimální vlhkost a teplotu, kde zelenina, brambory nebo ovoce nezamrzne ani nechytá nemoci a plísně. Dokážete ale takový prostor využívat efektivně a uskladnit co nejvíce úrody ze své zahrady?

Správný regál do vaší komory

Ukládat bedýnky s úrodou na zem je nebezpečné, pro možnost zmrznutí. Podkládání beden dřevěnými paletami zamezí poškozování plodů naší zahrady, ale skladování je takto neefektivní. Jsme omezení plochou místnosti na uložení úrody. Řešením je jít do výšky, tedy uložit bedýnky a sklenice se zavařeniny nad sebe. Využijte internetového návrháře regálů a do své komory či sklepa si sami navrhněte nejvýhodnější regál. Můžete tak zohlednit nejen celkovou výšku prostoru, ale vybrat nejvhodnější šířku polic a nastavit si jejich výši, aby co nejlépe vyhovovaly vaším záměrem. Pro uložení desítek sedmidecových sklenic s kompotem nepotřebujete na výšku tolik místa, jak na dřevěné bedýnky s hlízami květů nebo plastové bedýnky s jablky.

Osivo a sazenice, stromky a hnojiva, ochranné postřiky a péče o zahrádku nás stojí nemalé peníze. Bylo by škoda přijít o úrodu jen proto, že jsme podcenili její skladování. Regály do komory nebo sklepa udrží naši úrodu dlouho v dobrém stavu a přitom vždy přístupnou, abychom si na plodech své práce mohli kdykoliv pochutnat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..