Svačina pro děti: Jak přesvědčit potomka, aby jedl zdravě?

Dříve narození si určitě moc dobře pamatují, jak jim každé ráno maminka chystala do školy rohlík nebo chléb namazaný sýrem a k tomu například jablko. Pečivo zabalila do ubrousku a společně s jablkem vložila do igelitového sáčku. Jak jsou na tom školáci se svačinami dnes?

In jsou chipsy a bonbóny s Colou

Zatímco my jsme při představě ukusování rohlíku a jablka většinou moc neprotestovali a s chutí je o přestávce snědli, zavděčit se dnešním školákům je mnohem těžší. Především už dávno není moderní si svačinu nosit od maminky. „In“ je koupit si sladkou Colu v nápojovém automatu a přidat k tomu nějaký pytlík bonbónů nebo chipsů, pro který se ratolest zastaví v obchodě cestou do školy. Jenže taková svačina má ke zdravému jídlu hodně daleko.

Kompromis mezi zdravím a chutí není jednoduchý

Najít kompromis mezi zdravou a výživnou svačinou a mlsnými chutěmi našeho potomka skutečně není jednoduché. Igelitové pytlíky na svačiny dnes vystřídaly mikrotenové sáčky nebo ještě šikovnější krabičky, ve kterých se jídlo v tašce nezmačká. Jenže co dát do krabičky, aby se náš syn nebo dcera neošklíbali a v horším případě třeba svačinu rovnou nevyhodili nesnědenou do koše? Některé průzkumy totiž ukazují, že téměř čtvrtina školáků 2. stupně základní školy nesvačí vůbec. A to je velká chyba, protože jejich tělo energii potřebuje.

Sendviče jsou moderním jídlem

Nutriční poradci říkají, že zdravá svačina by se neměla obejít bez pečiva, u starších dětí nejlépe celozrnného. Namazat housku či chléb máslem nebo tvarohovou pomazánkou a přidat plátek tvrdého sýra a/nebo šunku. Někdy zaměnit za bílý jogurt, ochucený domácím ovocem či pečeným čajem. Občas se dá přimhouřit oko nad nějakým tím koláčem od maminky, ale nemělo by to být pravidlem. Nikdy by ale nemělo chybět ovoce nebo zelenina jako zdroj vitamínů a vlákniny. Pokud vaše dítě při vidině zeleniny prská odporem, zkuste ji vkládat mezi obložený chléb či housku a snažte se mu vysvětlit, že jíst sendvič je dneska prostě moderní.

Snažte se hravě vysvětlovat

fruit-plate Jak vyzrát na potomka, který zdravou svačinku odmítá? Výchovu ke zdravému jídlu je třeba začít už od miminka. Ovoce a zelenina se musí stát součástí vašeho jídelníčku. Vysvětlujte potomkům zábavně pomocí obrázků, pohádek či omalovánek, jak jsou vitamíny důležité a že se bez nich naše tělo neobejde. Když si to vštípí, budou vitamíny sami vyžadovat. Odmítá dítě kousat celou hrušku nebo jablko? Zkuste mu z různých druhů ovoce pokrájených na malé kousky připravit pestrobarevný salát, určitě vzbudíte větší zájem, než když před něj strčíte celý plod. Nabídněte mu také, že se může na přípravě jídla podle svých možností podílet. Užijete si u toho legraci a „odpracované“ jídlo mu pak bude víc chutnat.

Peníze raději nedávejte

Hlavně si ale na přípravu svačin udělejte čas. Zbaští váš potomek k svačině čokoládu a zapije ji přeslazenou limonádou, k obědu si dá hranolky s kečupem a završí to porcí zmrzliny? Pokud jste rezignovali na každodenní přípravu svačiny a raději dáte potomkovi peníze, aby si něco koupil, nedivte se. Raději přežijte občasné dohadování nad svačinovou krabičkou, ale peníze na svačiny dětem nedávejte. Pokud jim je dáte, můžete si být na 100 % jisti, že je utratí za čokoládovou tyčinku nebo pytlík brambůrků, a to přece nechcete.

Jeden komentář u “Svačina pro děti: Jak přesvědčit potomka, aby jedl zdravě?

  1. Google Chrome 30.0.1599.101 Google Chrome 30.0.1599.101 Windows XP Windows XP
    Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/30.0.1599.101 Safari/537.36

    Zdravá a vyvážená snídaně nebo svačinka představuje pro mnoho dětí velký problém. Buď vůbec nesnídají a nesvačí, nebo vytáhnou o přestávce čokoládové tyčinky, kupované bagety a koblihy. Při takovém způsobu stravování přijmou však více energie, než je potřeba. A pokud se jedná o dlouhodobý stav, hrozí jim nadváha nebo dokonce obezita. Tělo si totiž přebytečnou energii začne ukládat. Nejen toto téma probíráme na stránkách http://www.komunita111.cz nebo http://www.trijednicky.cz
    Pojďte se inspirovat….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..