Chutně a zdravě na koupališti

I vy řešíte každý rok stejné dilema? Dát si ten voňavý langoš, tu křupavou zapekanku či čokoládovou zmrzlinku? Říkáte si, že léto je čas odpočinku, a tak si můžete dovolit spapat cokoliv, vždyť přece v bazénu to spálíte? A zamysleli jste se už někdy nad tím, co vlastně do Vašich úst vkládáte?

Jste to, co jíte. A co tedy jíme?

Nejde ani tak o kalorickou hodnotu těchto potravin (i když kvalitními potravinami bych je určitě nenazvala). Jde spíše o jejich složení, které je Vašemu tělu pramálo nápomocné. Právě naopak. Jen samotný langoš, který je samozřejmě z bílé mouky a smažený v haldě oleje, sestává ze 41% z tuku a z 38% ze sacharidů. Ptáte se proč ho tedy nabízejí v každém menu koupališť, když je evidentně příliš těžký na odlehčené letní stravování? No proto, že je levný, rychlý, voňavý, tučný, zacpe Vám břicho a díky své mastné konzistenci Váš mozek nabalamutí, že potřebuje ještě nějakou „sladkou tečku“. Ano, protože mastná chuť je vždy následovaná chutí na sladké. A tak se opět vrátíte k okénku bufetu a poptáváte něco „fajnové“ jako například každé dvě sekundy zkonzumované Horalka (která má mimochodem ještě větší energetickou hodnotu než langoš!) Nebo zmrzlinu, která má v sobě ty dva „superúžasné“ přídavky – tuk a cukr. Juchuchú, oběd máme za sebou, už se jen vyvalit na slunce jako vorvaňče na souši a opékat své tukové polštářky dozlatova.

beach picnic

Stačila Vám tato příjemná představa pohodového dne na koupališti? Nebo jste se v ní snad poznali? Přiznám se, byly časy, když jsem vypadala a chovala se stejně. Jako hluší a slepí masou ovládané vorvaňče, které touží po mastné a sladké chuti, která nepomůže ani mé pleti, ani mým vlasům, ani mému žaludku a která jen prostě nakrmí tukové polštáře. Ale není slabošské přiznat se, slabošské je znát pravdu a nadále se jí bezhlavě vyhýbat. A tak jsem se rozhodla, že svými radami mladé začátečnice v zdravém stravování pomůžu i Vám při zdravém životním stylu, který určitě nesestává z „tlačení Horalky do hlavy“ či ze stání u bufetového okénku a čekání na svou mega-ultra-extra porci oleje.

3,2,1 … START!

Základním pravidlem při letním stravování na koupalištích je překonat lenost. Většina lidí si na koupaliště zabalí plavky, ručník, nějaké opalovací krémy, něco na čtení a peníze. Tečka. Ale co kdybychom začali nad stravováním přemýšlet předem, a to ještě před odchodem z domu? Nejjednodušší je dát peníze za hotové jídla, napapat se a nemít žádné starosti s přípravou. Ale jak to nakonec skončí jsem už psala výše. A protože jsme lidé naplněni letní energií a pozitivním přístupem k vlastnímu tělu, dopřejme mu co potřebuje v létě nejvíc – tekutiny.

Výbava každého z nás na koupališti voda by měla sestávat minimálně z 1,5-2 litrů vody (podle délky pobytu na koupališti) a nejlépe v“ syrovém“ stavu, tedy žádné slazené nápoje, nápoje s vysokým množstvím minerálů a už vůbec by to neměly být alkoholické nápoje. Jednoduše voda z vodovodu, mňam. Dále bychom se měli vyzbrojit vitamíny, a to v jakékoli formě. Nejlepší je v letním počasí ovoce, které má množství vody, například jablka, nektarinky, melouny, ale vzít s sebou si můžeme i meruňky, banány, broskve, či osvěžující rybíz. Nesmíme také zapomínat na zeleninu, nejlépe tvrdé druhy, například mrkev, kedlubny, řapíkatý celer, ale přidat klidně můžeme i papriku a rajčata. Někdo by mohl namítat, že z této „zaječí“ stravy by na koupališti celý den nevydržel. Máte pravdu. Kdo má řadu sladké, může si vzít nějaké sušené ovoce, či oříšky, avšak zde je třeba dávat pozor na příjem tekutin, protože sušené plody odebírají z těla vodu, a tak ji třeba adekvátně doplňovat. Pro lidi inklinujúcí k slaným chutím doporučuji udělat si doma nějakou chutnou a osvěžující pomazánku, například avokádovou (jednoduše rozmačkat avokádo, přidat sůl, pepř a trochu citronové šťávy a je to) a tu pak natřít na nějaký knäckebrot nebo krekry. Avšak opět třeba dávat pozor na odebírání vody suchými potravinami, takže skutečně dodržovat pitný režim. Pokud nemáme chuť na pečivo, můžeme si klidně pomazánku zamíchat do uvařených luštěnin, například cizrny, hrachu, čočky nebo fazolí. A letní lehký oběd máme připravený.

Doufám, že moje rady Vám aspoň trošku pomohou při rozhodování, co si vzít s sebou na koupaliště. A protože je léto krásně, tak si ho Užijme chutně, lehce a zdravě.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..