Určitě jste už někde slyšeli nebo četli o tom, jaké těstoviny či pečivo se doporučuje, pokud si chcete zachovat zdraví, energii či štíhlost. Ano, správně, přece celozrnné.
Ono se to lehce řekne, jen někdy těžce dodržuje. Přijdeme do obchodu a hledáme … To, co nacházíme, se mnohdy jen tváří, že je zdravé, ale není tomu zdaleka tak.
V nabídce běžného řetězce, hlavně v malých městech, najdete například obrovské množství různě tmavého chleba a pečiva. Podle čeho se tedy orientovat, když i ten nejtmavější chléb je měkký a nadýchaný? No a právě tohle je ten první poznávací znak. Chléb upečený z mouky z celého zrna nebude nikdy jako vata. Bude vždy hutnější, těžší a bez velkých pórů. Je to dáno tím, že samotná mouka je jiná. V ideálním případě jsou použity všechny součásti zrnka, to znamená kromě bílého jádra plného hlavně lepku, i obaly zrnka, čili plevy plné vlákniny a vitamínů řady B a stejně klíček. A ten je zásobárnou enzymů důležitých při trávení. Nemluvě o tom, kolik energie se v něm skrývá, když si představím, že je schopen vyklíčit, růst a dát novou úrodu.
Problém je v tom, že se tato úžasná energie rychle ztrácí. Zhruba do dvou týdnů po namleté vyprchá. A samotné tuky také žluknou. Takže kdo by se s tím už papral, mlít mouku vždy čerstvou a ještě k tomu se bát, že se poškodí. Asi by se jim to nevyplatilo. A neznalý zákazník si i tak musí vybrat z toho, co je na regálu. Netuší o co všechno ho obrali. Přitom mohl mít ještě i vápník, hořčík, selen a tak důležitou vlákninu. A to si teď musí koupit v lékárně. Ale zato má různé kypřidla a barviva, bez čeho mohl být. Člověk by si myslel, že se chléb bez toho ani nedá upéct.
Ale všechno jde, jen třeba chtít. Mám to odzkoušené. U mě doma nenajdete žádnou bílou mouku, přitom pravidelně vařím těstoviny, peču chléb i koláče a jde to. Moje rodina si zvykla, že všechno je tmavší a tečkované, to ta vláknina, ale jinak si nestěžují. Vyhradila jsem si místo ve skříňce na celé obiloviny a když jdu vařit či péct, jen vsypu obilí do mlýnku, zapnu a mouku mám hotovou během pár sekund. Někdy je spíše problém sehnat to celé zrno. Ještě pšenice a žito se dá, ale špalda, kamut nebo oves je problém. Obchodníci se toho bojí a když už to objednají, tak od radosti nevědí, co za to chtít. Ceny na Slovensku jsou minimálně dvojnásobné ve srovnání s nákupem v Čechách. Takže se vyplatí spíše nakupovat přes internet nebo jak to dělám většinou já, že když jedeme do Čech, udělám si větší nákup. Vždyť celé zrno vydrží i rok.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:31.0) Gecko/20100101 Firefox/31.0
Dobrý den, zaujalo mě, že si kupujete zrna a pak si je melete. Máte nějaké typy na osvědčené stránky na nákup?