Moje nová zkušenost

Představte si, že vás někdo vezme s sebou do města, kde jste předtím nikdy nebyli, jenže on nemá na vás čas, protože má pracovní povinnosti. Máte spoustu volného času, někdy jen trochu, protože nevíte kdy skončí. Kam se vydáte?

 

Po památkách a pěkných zákoutích chodíme vždy spolu, takže když jsem sama, mám ve městě čas porozhlédnout se po obchodech. Nikdy neobejdeme zahrádkářství, kuchyňku a samozřejmě obchod se zdravou výživou. Měla jsem možnost nakupovat v některých městech v Čechách, ale samozřejmě i na Slovensku. Zkušenosti jsou velmi rozdílné.

V Čechách nemají problém si se zákazníkem promluvit, jestli už něco vyzkoušel, jaké suroviny používá, jaké má s tím zkušenosti. Zažila jsem například v Roudnici nad Labem, že se zákaznice zeptala na ochucovadlo Miso, prodavačka jí ochotně odpověděla, jaké druhy mají i jak se používá. Že se skladuje v chladničce a po přidání do jídla se už nevaří. V té době to byla pro mě nová informace a i když jsem ho neměla v plánu koupit, rozhodla jsem se, že si ho koupím a začnu používat. Přístup, ochota a zanícení prodavačky, samozřejmě i velký výběr různého zboží za přístupné ceny, byl důvod, proč jsem v obchůdku utratila do 30 EUR. Líbilo se mi, že u nich mají převážnou většinu zboží jejich domácí produkce. Samozřejmě mají výhodu v tom, že se to u nich i pěstuje a máloco musí dovážet. Moje zkušenosti na Slovensku jsou spíše takové, že mají zboží dovezené z Německa, Polska či Itálie, přitom nevěřím, že by to z Čech nebylo levnější, možná i kvalitnější.

Byla jsem tento týden v našem krajském městě a tak jsme s dcerou navštívili i obchůdek se zdravou výživou. Hledala jsem bylinkové semínka na klíčení a shodou okolností také Miso. Paní prodavačka neměla žádných zákazníků a tak se nás hned ve dveřích zeptala, co bychom potřebovali. Chtěla jsem rýžové miso ve skle od české firmy, protože vím, že je kvalitní, nepasterizované, tedy účinné. Praktické sklo se dá bez problémů zavřít a také jeho cena je přijatelná.

Nabídla nám miso v sáčku, sice originál japonské, ale za dvojnásobnou cenu s tím, že i ona si to překládá do skleněné nádoby. Asi jsem ji vytočila, když jsem řekla, že ho nevezmu, protože se hned na mě osopila, že jestli jsem takové už viděla někde jinde ve městě. No bohužel teď ne, když jsem dnes jinde v jejich městě nebyla a naposledy o takovém něčem ani neslyšeli.

A semínka? Nabídla mi luštěninovou směs na nakličování, děkuji nechci. Nakonec jsme si i tak vybrali lněná semínka od slovenského výrobce, pastu tahini i čajíček z Čech, ale ten nedobrý pocit v nás i tak zůstal.

Co už, když na Slovensku stále máme obchodníky, kteří nepochopili, že zákazník je opravdu náš pán a má právo si vybírat i nekoupit zboží, které mu nevyhovuje z jakéhokoliv důvodu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..