Přepuštěné máslo

Jako malá jsem chodívala na prázdniny k babičce na lazy. Mám na to období velmi pěkné vzpomínky, ale snad nejvíce se mi uchovaly vůně a chutě. A to nejen jídla, ale i čerstvě posečené trávy, kterou jsem ještě za rosy rozhadzovala rukama, vůni růží nebo jasmínu v babiččině zahradě. Tehdy jsem si ani neuvědomovala s jakou láskou a hlavně zdravě babička vařila.

Vždy začala brzy ráno, aby pak přes den v horku nebylo v kuchyni také horko. Nejraději jsme měli moučná, ale hlavně sladká jídla, jako palačinky, vdolky a co jsme zbožňovali byli bramborové lokše s mákem, polité rozpuštěným, lépe řečeno pročištěný máslem. V té době to bylo pro mě zcela normální, ale postupem času jsem na tuto babiččinu dobrotu skoro zapomněla.

Až později jsem zjistila, že se takto máslo připravovalo už velmi dávno. Mělo to ale dva důvody. V první řadě, protože nebyly chladničky, museli nějak to máslo upravit, aby déle vydrželo a zároveň se dalo na něm i smažit aniž by se připalovalo. Podle chytrých knih o Ájurvéda se jmenuje ghí, a je prý elixírem života. I když se z másla připravuje, má úplně jiné vlastnosti. Váže na sebe toxiny rozpustné v tucích a odvádí je z těla. Je lépe stravitelné než rostlinné oleje.

Dnes si ho dělám i já a používám ho na opékání zeleniny, do polévky a osvědčilo se mi i na smažení sladkých i slaných placek. Vůbec se nepřipaluje a chuť je jedna báseň. Příprava není vůbec složitá a výsledek stojí za to.

Máslo se pomalu zahřívá v hrnci se silným dnem až začne vřít, důležité je to „pomalu“, protože by se mohlo spálit. Po krátké době se na povrchu objeví pěna, oheň tehdy snížím na minimum, a pěnu postupně sbírám. Nechám probublávat dokud není úplně čiré​​, ale musí zůstat krásné zlatožluté. Na dně se občas vytvoří sraženina, ale žádný strach, je chutná, dá se použít na polití kaše, zeleniny, nebo jen tak s chlebem hned sníst. Čiré máslo přecedím do čisté sklenice a nechám otevřené vychladnout. Může se skladovat i mimo chladničky, nic se mu nestane a je dobré i měsíc. Já ho dávám do lednice, protože tam se mi lépe vejde, ale nemusí to být.

2 komentáře “Přepuštěné máslo

 1. Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:13.0) Gecko/20100101 Firefox/13.0.1

  Tato metoda výroby máslo zbytečně zatěžuje. Každý tuk nemá jen svou hraniční teplotu ale i čas po jaký vám vydrží na té pánvi dobrý než začnou vznikat nepravosti. Lepší je prudce rozpustit a nechat jenom chviličku bublat. Pak procedit do vysoké sklenice skrz několik vrstev vhodné tkaniny (sýrařské plátno je naprosto ideální). Počkáte několik desítek minut než se separuje voda a čirý tuk ze shora pak sesbíráte a přelíváte do sklenice. Tak jako tak je extrémně důležité aby vám tam nezbyla ani kapka vody a aby vše bylo čisté. První várka se mi zkazila když jsem našel na dně asi tři malé tečky plísně, ano stačí tři pitomé kapky vody. Proto doporučuji nechat separaci probíhat alespoň 40 minut a všechny nástroje a nádoby převařit. Pokud chcete někdy vyzkoušet něco méně zdravého ale zato velmi chutného tak zkuste nesbírat nečistoty ale nechat je lehce zahnědbout (jenom lehce!) celé to dostane takovou oříškovou vůni. Takto upravené máslo je pak základem spousty pokrmů ve francouzké kuchyni.

  1. Firefox 10.0.1 Firefox 10.0.1 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:10.0.1) Gecko/20100101 Firefox/10.0.1

   Příprava propuštěného másla, jak ji popisuji já, je převzata z knih o Ájurvéda. Ten postup má svou logiku. Tím, že máslo probublává pomalu a déle, odpaří se přesně ta voda, která způsobuje problémy. Při krátkém zahřátí na vyšší teplotu tam voda zůstane a riziko vzniku „nepravosti“ je stejně velké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..