Parkety

Jako malý kluk jsem vyrůstal v činžovním domě, kde jsme měly parkety. Považoval jsem to za samozřejmost a cítil jsem se ve svém pokoji příjemně. Tedy až na to, když si maminka usmyslela, že budeme malovat a po každém malování nás čekalo broušení parket a jejich lakování.

Tenkrát to byla celkem dřina, nejprve odstranit barvu, která prošla ve spárách ochranné pokrývky podlahy na parkety a pak po kolenou s drátěnkou na parkety vybrousit ve směru let všechny parkety a i boční lišty u zdi. Potom vše důkladně povysávat a otřít vlhkým hadříkem a nakonec nalakovat bezbarvým lakem. Finále bylo ve znamení leštění parket.

Po přestěhováni se do nového bytu, kde bylo všude samé linoleum, jsem s láskou vzpomínal na krásné dřevěné parkety a svůj pokoj, který nešel srovnat s moderním linem. Dokonce bych i bral to broušení parket, jen aby můj byt vypadal opravdu útulně.

Takže jen co dostavím svůj dům, vím, jaká bude jeho podlaha. Budou to opět dřevěné parkety. Kvalitní materiály na stavbu i podlahy se pořád vyplatí. Naštěstí dnes není třeba při broušení parket lézt po otlačených kolenou, lze bez obav využít strojního broušení, při kterém je rovnou odsáván jemný prach. Za běžných okolností a vlhkosti vzduchu již parkety nesesychávají a nepraskají a jejich ošetřovaní je taky téměř bezúdržbové.

Uklízení místnosti je taky hračkou, stačí jen lehce setřít nebo povysávat a je opět pořádek v celém bytě. I když starší pánové si jistě vzpomenou na „úklid parket“ na vojně „kombajnem“, doma se žádných podobných excesů nemusí obávat. Parkety jsou hezkou verzí podlahy pro každého, kdo má rád přírodní materiály kolem sebe a komu záleží na kvalitě svého bydlení i dobrém pocitu jeho rodiny z krásného domova.

Parkety tak zůstávají trvalou hodnotou našeho domu, nevadí ani alergikům a jsou takřka bezúdržbové, což zase ocení hospodyňky, protože jim ušetří spoustu práce při úklidu.

3 komentáře “Parkety

 1. Opera 12.12 Opera 12.12 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Opera/9.80 (Windows NT 6.1; WOW64) Presto/2.12.388 Version/12.12

  Dobrý den, plánujeme vyházet parkety a nahradit je dřevěnou podlahou. Myslíte, že dřevěné podlahy jsou méně náročné na údržbu a nehrozí u nich vrzání?

  1. Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

   Domnívám se, že bude záležet od použitého dřeva, jeho zpracování a položení podlahy.

 2. Google Chrome 30.0.1599.69 Google Chrome 30.0.1599.69 Windows 8 x64 Edition Windows 8 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/30.0.1599.69 Safari/537.36

  Dlouho jsme v našem novém bytě (budova z 1. pol 20 stol) přemýšlel, jestli staré parkety nechat brousit, nebo se jich zbavit. ALe představil jsem si jak bude byt vypadat s renovovanými parketami a bylo jasno. Dnes už máme po rekonstrukci a jenom si mrouskáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..