Zelenina a zelenina

Ve schránce jsme dnes měli barevný leták jednoho našeho obchodního řetězce s inspiracemi na letní vaření i osvěžení. Samozřejmě, že s kupou receptů. A při každém receptu seznam surovin, někde i s barevnými obrázky. To abychom si dobře zapamatovali, co si máme příště vybrat právě z jejich regálu.

Vždyť co kdybychom náhodou zašli na místní trh a vybrali si tam zeleninu a ovoce od našich domácích pěstitelů? Ještě bychom, nedej bože, zjistili, že ovoce a zelenina může vonět a chutnat jako zelenina. A co když by se nám to ještě zalíbilo. Začali bychom nakupovat na trhu častěji a podporovat tím místní farmáře. To by tak bylo! Kdo by pak kupoval ty jejich „umělé vitamíny“ odkudsi z Tramtárie? Na čem by pak vydělávali?

sklanikrajcata Potravin z domácích zdrojů je v řetězci minimum, přesto, že to v letáku zdůrazňují. Velmi dobře je to patrné právě na ovoci a zelenině. V tomto období, když se na trhu objevuje první zelenina z naší české úrody, v řetězci mají stále zboží z dovozu. Španělskou mrkev, italský salát nebo nizozemská rajčata. Vypadají sice na první pohled pěkná, velká, možná i trochu červená. Ale vůbec nevoní a o chuti ani nemluvím. Kéž by i voněly, když ani nejsou zralé. Jen se tak tváří. Chudinky rajčátka otrhali ještě zelená a při převozu v kamionu jim vytvořili takové „podmínky“, aby to vypadalo, že už zralá jsou.

Jenže vůně a hlavně chuť opravdu zralých plodů je úplně jiná. Při přirozeném procesu zrání na slunci se snižuje obsah kyselin a zvyšuje obsah cukrů. To dodává plodům charakteristickou nasládlou příchuť. Zároveň jsou lépe stravitelné a nepřekyselují nám tělo. Velkovýrobce a dovozce však toto nezajímá. Pěstují zeleninu ve sklenících v živných roztocích pod mléčným sklem bez slunce a obírají ji ještě zelenou. Nemají totiž čas čekat, kdy plody dozrají a kromě toho, zralé plody se rychle kazí. A že nejsou sladké? Prý jsou takto zdravější a alespoň se nám nezkazí zuby a nepřibereme. No děkuji pěkně za takovou útěchu.

Určitě se však přesto najde dost lidí, kteří do tohoto obchodního řetězce zajdou. Vždyť je to tak jednoduché, nakoupit všechny potraviny a mnohdy i jiné zboží na jednom místě. Čím větší obchod, tím lépe. Vždyť ušetříme čas i peníze. Ale za jakou cenu?

Vždyť už stará pravda říká: „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..