Moje experimenty s nakličováním semínek

Hned na začátku se přiznám bez mučení, že s nakličovaním semen a používáním klíčků v kuchyni velké zkušenosti nemám. I když nemůžu říct, že by mě to nezajímalo, jen jaksi nebyl ten správný čas.

V obchodě občas vidět nějaké ty klíčené mungo fazolky, ale nikdy jsem nenašla odvahu si je koupit.

Naklíčená semena však ke zdravé stravě jednoznačně patří. Je známo, že čerstvé výhonky jsou živým a koncentrovaným zdrojem enzymů, bílkovin, vitamínů i minerálů. Podporují imunitu, zlepšují trávení a dodávají energii například proti jarní únavě. Co, si myslím, není k zahození.

Na nakličování se používají celá zrna obilovin, luštěnin nebo bylin, třeba řeřichy nebo lucerny.

Nejprve je důležité semínka namočit do vody. Záleží na druhu. Luštěniny a obiloviny většinou na 12 hodin. Tehdy nabobtnají, nasají vodu potřebnou na zvýšení aktivity enzymů. Ty pak následně rozloží složené cukry, bílkoviny a další zásobní látky na jednodušší, pro naše tělo stravitelnější.

Dost bylo teorie, pojďme k věci.

Na samotné nakličování je nutná vhodná nádoba-nakličovadlo. Nemusíte však nic kupovat, zcela postačí láhev z umělé hmoty, například od minerálky. Mně ji upravil můj přítel, ale zvládne to určitě i žena. Láhev zhruba uprostřed rozřezal. Do spodní části udělal hřebíkem nahřátým na plynovém sporáku (hřebík držet v kleštích!) dírky o průměru cca 2 mm, ve vzdálenosti cca 3cm od sebe, ve dvou řadách nad sebou. Je to proto, aby měla kudy odtékat voda, když se budou klíčící semínka proplachovat. Vrchní část jsem nezahodila, ale použila coby trychtýř na nalévání benzinu do sekačky.

naklicovadlo

moje klíčky v navrtané lahvi třetí den

Nádobu máme, teď klíčky.

Já jsem začala fazolemi mungo. Je to velmi jednoduché. Nechala jsem je v misce namočené z večera do rána a ráno šup s ní do „nakličovadla“. Proudem studené vody jsem ji pěkně propláchla a nechala na talířku na stole. Večer jsem je znovu propláchla. Druhý den to samé, no a třetí den už byly klíčky vhodné k jídlu. Chutnaly nasládle, skoro jako čerstvě vyloupaný hrášek.

Když si doma připravíte klíčky, budou zaručeně čerstvé a můžete je jíst samotné, nebo je můžete smažit, zapékat s čímkoli, se zeleninou, bramborami, těstovinami. Můžete je zamíchat do salátu nebo přidat do polévky. Dokonce si je umím představit i jako základ pomazánky.

Já jsem dnes vařila cizrnu v tlakovém hrnci, jen s trochou soli a řasy Kombu. Část jsem si odložila na vložení do zítřejší zeleninové polévky, a k druhé části jsem přimíchala klíčky fazolky mungo. Vrch jsem posypala strouhaným sýrem. Skvělé jídlo se všemi živinami. Nutno vyzkoušet.

Související:  Recept na tyrolskou polévku

klicky mungo

klíčky na třetí den, pohled shora

Podobné články:

První pečení chleba z kvásku
Při pečení domácího chleba z kvásku je důležité dodržet správný...
Číst dále
Italské speciality u vás doma
Co vám přijde na mysl, když se řekne italská kuchyně?...
Číst dále
Výborná zapečená pohanka
O pohance jste už určitě slyšeli nebo četli. Nesporně patří...
Číst dále
Konec sezóny balkónových rajčat
Ještě před pár dny to vypadalo na krásné babí léto....
Číst dále
Jako Carrie Bradshaw v ráji bot
Začátkem nového roku začínají ve více obchodech pro zákazníky velmi...
Číst dále
Penzion Pavlov: Poznejte krásu vinařského regionu
Vypadá to, že v letošní sezoně budou značně omezené možnosti...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..