Dveře spojují prostor i lidi

Dnes moderní otevřené prostory nabízejí optimální využití zastavěné plochy domů. Typické propojení kuchyně a obývacího pokoje neizoluje manželku vařící večeři od rodiny a podporuje komunikaci mezi všemi doma. Přílišná otevřenost se ale někdy nehodí. Kdy jsou dveře prvkem spojovacím a kdy oddělují?
 

 

Zbourání zdi mezi odděleným obývákem a kuchyní rozšíří prostor i tak, že člověk sedící u kuchyňského stolu má na dohled taky prostorný obývák. Tedy ve své periferii má prostor, který aktuálně užívá i jeho přilehlé okolí. Tím vzniká dojem daleko většího obytného prostoru, než kterým dům disponuje.

Takto nejen opticky zvětšený prostor je jedním celkem i z hlediska větrání a topení. Jsme-li sami doma, nemusíme tak často větrat, v zimě ale musíme vytápět velký prostor. Možná ušetříme na rozvodech vytápění a radiátorech, určitě ne na energiích. Zcela jinak však vypadá situace, když dům obývá vícečlenná rodina, pak jde evidentně o úsporné řešení.

Jiný pohled na prostor máme, když nám záleží na soukromí. Nejde jen o ložnice, kde považujeme dveře za úplnou samozřejmost a celý den jsou zavřené.

Skleněné výplně nemusí být průhledné

Nechceme být nikým rušení ani na toaletě nebo v koupelně. Trapným situacím pomáhá předcházet například neprůhledné sklo. Vidíme přes něj, že uvnitř je rozsvíceno, tedy místnost je obsazena. Dveře s takovouto výplní spolehlivé oddělí obytný prostor a poskytnou potřebné soukromí. Odpadá počítání osob v obýváku nebo klepání na dveře oné místnůstky.

Kde naopak otevřený prostor není žádoucí a vnitřní dveře pomáhají ušetřit, jsou haly a schodiště. Zejména otevřené schodiště z prostorného obýváku do ložnic v patře rodinného domu dokáže výrazně ovlivnit rozpočet rodiny na topení v zimě. Dole je neustále zima, naopak nahoře bývá přetopeno. Dodatečně vybudovaná příčka a interiérové dveře dokáží udržet pohodovou teplotu v obývacím pokoji a oddělit schodiště s malou chodbou nahoře, čím dost ušetříte za energie. Prosklení dveří zajistí dostatek světla na schodišti v průběhu dne, takže tady není potřeba hodně svítit.

Nové zárubně nejsou potřebné

Když se rozhodnete vyměnit interiérové dveře ve své domácnosti za jiné, nemusíte se obávat žádných výrazných zásahů do stavby. Pokud jste si v minulosti nedali vyrobit speciální dveře na zakázku, tak i dnešní moderní typy budou pasovat do vašich zárubní a zámek s klikou je na takovém místě, že půjdou spolehlivě zavírat. Stačí staré dveře sundat, na panty nasadit dveře nové a upevnit kliku.

Jestli chcete interiér domu vylepšit razantně, samozřejmě výměna zárubní může být vhodnou cestou. Přece jen to vypadá líp, když moderní dveře a zárubně spolu ladí. Inspiraci na to, jak by mohl vypadat interiér vašeho domu či bytu, najdete v nabídce společnosti Erkado. Dveře všech používaných rozměrů a dostupných dekorů můžou být cestou nejen k úspoře energie, ale také ke kompletní změně stylu vašeho bydlení.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..