Mátové sestřičky

Pěstovat bylinky v zahradě byl vždy můj sen. Vždyť čajíček připravený z čerstvé natě máty či řepíku chutná nesrovnatelně lépe než ten kupovaný. Nemluvě o vůni a barvě. Zároveň je možné bylinky použít pro přípravu domácích mastiček nebo tinktur.

Jako první se u mě ocitla máta. Dvě rostlinky jsem dostala od bývalé kolegyně asi tak před deseti lety. Kolegyňka mi sice tvrdila, že je to plevel a určitě se rozroste, nechtěla jsem však riskovat, že o ni přijdu. A tak jsem ji chránila a zalévala, jen aby se jí u mě líbilo.

A vyplatilo se. Máta se od té doby u mě docela pěkně rozrostla. O záhon se dělí s jahodami a myslím, že si navzájem rozumí. Jahody ji chrání před přílišným sluncem a ona svou vůní od nich odpuzuje případné škůdce. Dobře jsem to vymyslela, že?

Máta je však známá i svými léčivými účinky. Obsahuje éterické oleje, které v malém množství podporují trávení, odstraňují křeče zejména při kolikách žaludku, střev a žlučníku. Snižují nutkání na zvracení v těhotenství. Pro svůj dezinfekční a protizánětlivý účinek je možné ji použít při zánětech horních cest dýchacích a to ve formě čaje nebo jen k inhalaci.

minttea

Nedávno jsem se dozvěděla, že máta nemusí být jen taková obyčejná mentolová. Dají se koupit i odrůdy s jinou vůní. Velmi mě to zaujalo a tak jsem se rozhodla, že mé milé léčivce pořídím nějaké nové „sestřičky“.

Při nedávné cestě po České republice se mi to podařilo. Koupila jsem si hned tři nové rostlinky. Každá má jinou vůni. Jedna je čokoládová, druhá pomerančová a třetí zázvorová.

Jelikož byly v květináči pěkně překořeněné, věřím tomu, že i v tomto suchu se u mě v zahradě ujmou. Jen musím dát později pozor, aby se mi ze zahrady nestala mátová plantáž.

Už se teď těším na vůni a chuť čerstvého čajíčku. No jak se znám, vždy budu váhat, kterou vůni si mám právě vybrat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..