Sušená bazalka, majoránka, šalvěj nebo oregano. Koření, bez kterého se neobejde žádná hospodyňka. Aby však vaše jídlo bylo opravdu lahůdkou, chce to cosi svěží, čerstvé. Cosi zelené. Nejlepší zelené bylinky z vaší zahrádky. Samozřejmě, můžete si je koupit v obchodě či zahradním centru. S výraznou chutí a dlouhou trvanlivostí však nepočítejte. A o případných postřicích kupovaných rostlin ani nemluvím.
Vím to z vlastní zkušenosti. Měli jsme doma rozmarýn, mátu i pažitku z obchodu. Ani při dobré péči nevydržely na okně více než týden. Přitom bylinky vypěstované doma ze semínka rostou bez větších problémů. V létě se jim více líbí v zahradě, ale ani s příchodem chladnějších dní se s nimi nemusíte rozloučit. Pokud je přesadíte do květináče a postavíte na okenní parapet v kuchyni, čerstvou nať pažitky nebo petržele budete mít na dosah ruky.
Bylinky ze zahrady v květináči
Na podzim už ani v mé zahradě bylinky nevypadají příliš vábně. Tedy kromě šalvěje. Ta se krásně vynovila. Svěží zeleno-stříbřité lístky stále voní do daleka. I petrželové nati pomohl nedávný déšť. Je pěkně hustá a svěže zelená. No máta už rozkvetla a její lístky pomalu mění barvu ze syté zelené na nažloutlou. Oregano už také opadává a pažitka téměř celá zežloutla. Právě nastal čas na jejich přesazení.
Na dno květináče dám vrstvu keramzitu. Je to drenážní vrstva, aby přebytečná voda mohla odtéct a kořínky nezahnívali. Zeminu tvoří univerzální substrát s přídavkem písku v poměru 3:1. Objevila jsem však i speciální substrát na bylinky. Ten už obsahuje i nějaké živiny a myslím, že bude lepší. Pažitku ze záhonu ostříháme na 1-2 centimetry a část trsu vykopeme. Zasadíme do připraveného květináče, mírně polijeme a šup s ním na okno. Tímto způsobem přesadíme i petržel. Pak jej stačí zalévat jen tak, aby zemina příliš nevyschla. Občas, tak jednou za týden-dva by bylo dobré přidat trošku hnojiva. Nejlepší speciálního na bylinky. Nejen že nemá žádné škodlivé účinky, právě naopak, podpoří růst a zvýrazní chuť i vůni bylinek.
Co s bylinkami z balkonu
S těmi nejsou téměř žádné starosti. Jednoduše je ostříhám a přenesu i s květináčem dovnitř. Na okně budou mít dostatek světla a nové výhonky vyrostou za pár dní. Takto si uchováte voňavou bazalku, mátu, kari i majoránku. Pokud se stane, že některá bylinka navzdory mé péči vyschne, nevadí. Stačí vyměnit zeminu a vysít bylinky nové. Například moji oblíbenou pohanku nebo i vám určitě dobře známou řeřichu.
moje kari (smil italská Helichrysum italicum)
Bylinky jako zdroj vitamínů a minerálů
Pěstováním vlastních bylinek obohatíte své pokrmy nejen o barvu a vůni ale především o celou řadu důležitých látek pro vaše tělo. Takový vitamin C, B nebo K vůbec není k zahození. A spolu s vápníkem, železem či zinkem vás určitě ochrání před prochladnutím. Díky éterickým olejům si zabezpečíte dobré trávení a díky mátě budete svěží po celou zimu.
Komentáře