Čerstvé bylinky vždy po ruce

Sušená bazalka, majoránka, šalvěj nebo oregano. Koření, bez kterého se neobejde žádná hospodyňka. Aby však vaše jídlo bylo opravdu lahůdkou, chce to cosi svěží, čerstvé. Cosi zelené. Nejlepší zelené bylinky z vaší zahrádky. Samozřejmě, můžete si je koupit v obchodě či zahradním centru. S výraznou chutí a dlouhou trvanlivostí však nepočítejte. A o případných postřicích kupovaných rostlin ani nemluvím.

Vím to z vlastní zkušenosti. Měli jsme doma rozmarýn, mátu i pažitku z obchodu. Ani při dobré péči nevydržely na okně více než týden. Přitom bylinky vypěstované doma ze semínka rostou bez větších problémů. V létě se jim více líbí v zahradě, ale ani s příchodem chladnějších dní se s nimi nemusíte rozloučit. Pokud je přesadíte do květináče a postavíte na okenní parapet v kuchyni, čerstvou nať pažitky nebo petržele budete mít na dosah ruky.

Bylinky ze zahrady v květináči

Na podzim už ani v mé zahradě bylinky nevypadají příliš vábně. Tedy kromě šalvěje. Ta se krásně vynovila. Svěží zeleno-stříbřité lístky stále voní do daleka. I petrželové nati pomohl nedávný déšť. Je pěkně hustá a svěže zelená. No máta už rozkvetla a její lístky pomalu mění barvu ze syté zelené na nažloutlou. Oregano už také opadává a pažitka téměř celá zežloutla. Právě nastal čas na jejich přesazení.

pažitka

Na dno květináče dám vrstvu keramzitu. Je to drenážní vrstva, aby přebytečná voda mohla odtéct a kořínky nezahnívali. Zeminu tvoří univerzální substrát s přídavkem písku v poměru 3:1. Objevila jsem však i speciální substrát na bylinky. Ten už obsahuje i nějaké živiny a myslím, že bude lepší. Pažitku ze záhonu ostříháme na 1-2 centimetry a část trsu vykopeme. Zasadíme do připraveného květináče, mírně polijeme a šup s ním na okno. Tímto způsobem přesadíme i petržel. Pak jej stačí zalévat jen tak, aby zemina příliš nevyschla. Občas, tak jednou za týden-dva by bylo dobré přidat trošku hnojiva. Nejlepší speciálního na bylinky. Nejen že nemá žádné škodlivé účinky, právě naopak, podpoří růst a zvýrazní chuť i vůni bylinek.

Co s bylinkami z balkonu

S těmi nejsou téměř žádné starosti. Jednoduše je ostříhám a přenesu i s květináčem dovnitř. Na okně budou mít dostatek světla a nové výhonky vyrostou za pár dní. Takto si uchováte voňavou bazalku, mátu, kari i majoránku. Pokud se stane, že některá bylinka navzdory mé péči vyschne, nevadí. Stačí vyměnit zeminu a vysít bylinky nové. Například moji oblíbenou pohanku nebo i vám určitě dobře známou řeřichu.

Související:  Karolína komerční kuchařka

kari

moje kari (smil italská Helichrysum italicum)

Bylinky jako zdroj vitamínů a minerálů

Pěstováním vlastních bylinek obohatíte své pokrmy nejen o barvu a vůni ale především o celou řadu důležitých látek pro vaše tělo. Takový vitamin C, B nebo K vůbec není k zahození. A spolu s vápníkem, železem či zinkem vás určitě ochrání před prochladnutím. Díky éterickým olejům si zabezpečíte dobré trávení a díky mátě budete svěží po celou zimu.

Podobné články:

oprava
Pojistěte si auto na dovolenou
Dovolenková sezóna s koncem léta nekončí. Přestáváme sice létat a...
Číst dále
Vajíčka: Cholesterolová bomba nebo zdraví prospěšná potravina?
Jsou vajíčka zdravá? A kolik jich máme jíst? Možná ani...
Číst dále
Karanténa je ideální čas na kváskový chléb
Nejčastější výmluvou, proč se doma nedá péct chléb bývá to,...
Číst dále
Vyžínač, ze kterého nebolí záda? Ano, i...
Koupit velkou zahradu je vážné rozhodnutí. Musíte myslet na spoustu...
Číst dále
Hydratovat pokožku zvenčí nebo zevnitř?
Pocit suché pokožky není moc příjemný. Může postihnout nejen pokožku...
Číst dále
Grilovaná pražma potěší příznivce lehkých jídel z...
Jistě, lososový tatarák jste už vyzkoušeli a chutnal skutečně znamenitě,...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..