Jahodovo-mátový osvěžující nápoj

V zahradě nám konečně dozrály první jahody. Nebylo jich sice mnoho, sucho udělalo své, o to víc jsme se na ně těšili. A čerstvá máta, rostoucí vedle nich se mi svou vůní přímo nabízela, abych si z ní natrhala. Byl právě úplněk a tak se ta vůně nedala přehlédnout. „Hm, bude skvělý čaj“, pomyslela jsem si a po chvíli jsem z ní už měla v ruce pěknou kytičku. Ještě jahůdky do kbelíku a hurá domů.

První jahody se u nás doma nijak nezpracovávají. Spíše si je vychutnáváme jen tak, samotné. Ty další, když jejich už je víc, zvyknu protlačit jako dřeň a zmrazit. Z máty dělám malé kytičky a suším je zavěšené hlavou dolů v kuchyni na háčku vedle sporáku. Sbírám ji postupně, před každým úplňkem a tak máme vždy zásobu na celou zimu.

Po tom, jak jsme všichni absolvovali „ochutnávku“, zůstalo ještě pár jahod v kyblíku. A tak moje dcera Lenka dostala nápad, jak zbylé suroviny zužitkovat. Vyrobila si barevný, voňavý a ještě k tomu osvěžující nápoj bez zbytečného cukru a kalorií.

Jednoduše do studené vody namočila celé umyté lístky čerstvé máty a do toho nakrájené poloviny jahod. Po několika hodinách mi nápoj naservírovala a musím říct, že byl vynikající.

 jahody s mátou

No nevypadá to úžasně?

Možná si řeknete: „Vždyť je to jen obyčejná čistá voda, co je na tom.“ A máte zčásti i pravdu. Na druhé straně, pokud se naučíte pít čistou vodu, hodně tím získáte. Je to to nejlepší, co můžete pro osvěžení svého těla udělat. Zároveň se tím chráníte před škodlivými umělými barvivy a dochucovadly, kterých jsou plné kupované slazené nápoje.

A pokud jde o cukr, ten je i v samotných jahodách. A ještě s přírodním vitamínem C a železem. Takovou kombinaci v žádném růžovém sladkém nápoji „s příchutí jahody“ v obchodě nenajdete.

Tak tedy, na zdraví a příjemný zrakově-čichově-chuťový zážitek!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..