Maliny dostali jehličnatý mulč

Maliny a ostružiny jsou typické lesní ovoce, ale velkoplodé varianty se pěstují i v zahradách. A také v naší zahradě. Ne, že by divokých ostružin na okraji pozemku bylo málo, ale máme rádi pestrost druhů i chutí. I proto dopřejeme našim keřům jen to nejlepší. Mají se jako ve vatičce a nyní na jaře jsme malinám zvlášť přilepšili, aby se cítili jako doma. Dostali mulč z jehličnatých stromů.

Protože v přírodě, kde se jim daří nejlépe, mají jehličí kolem sebe v lesích dost. Kromě toho, že mulč pokrývá půdu a nedovolí růst konkurenčním rostlinám, při svém rozkladu okyseluje půdu. I takové borůvky v zahradách moc nerostou, když tam není kyselá půda. Nebo jim ji nevytvoříme.

Maliny jsme v zahradě sázeli loni na jaře a už v létě jsme si užívali plné hrsti sladkých plodů. Minimum péče i dostatek vláhy jsme zajistili mulčováním senem z trávy, kterou jsem nakosil v naší zahradě. Seno se docela rychle rozkládá, tím hnojí vše kolem sebe, ale je potřeba ho doplňovat. A po zimě už bylo vidět, že přes ztenšující se vrstvu nástýlky ​​se začínají prodírat na světlo i jiné rostliny, než maliny. Jenže do dalšího sečení první trávy zůstávají tak dva měsíce.

stříhání malin

Minulý týden jsme navštívili Olinkiny rodiče a při tom jsme naším štěpkovačem ALKO nadrvili větve z jabloní v zahradě i jehličnanů u plotu a v sedmi pytlích si tuto pro nás cennou surovinu dovezli k nám. Naše stromy i réva jsou malé na stříhání, takže nemáme dost materiálu na výrobu štěpky, kterou používáme na zpevnění mokrého dvora nebo jako materiál do kompostoviště, aby byl z toho substrát na doplňování vyvýšených záhonů.

mulčování malin ihličím

Takže po ostříhání malin, aby dobře rodily i letos, co si vzala na starost, jak vše živé v naší zahradě, Olinka, jsem naložil na Motúčko tři pytle jehličnatého mulče a rozprostřel ho na vrstvu starého sena. Tak dostali maliny trochu svého přirozeného prostředí, zabráníme růstu „plevele“ bez nutnosti maliny okopávat a také snížíme ztráty vody odpařováním. Takže ani vodu nemusíme vláčet v kupách do kopce.

Tak nějak si já představuji samostatnou zahradu. Stačí jí trochu pomoci a ona se už postará o sebe i bez neustálé dřiny a námahy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..