Tráva je velmi konkurenční

Tuto větu jsem si vyslechl v televizním pořadu pro zahrádkáře. Jeden expert tam radil ohledně pěstování ovocných stromků a na praktickém příkladu jako minus uvedl trávu kolem kmene stromu. A že tráva obírá strom o živiny i o vláhu. Okamžitě trávu vytrhal, aby ovocný strom zachránil. Ještě že jsem seděl na gauči, jinak bych spadl z nohou.

Mnozí lidé ze stejného důvodu okopávají celé dlouhé řady révy, aby jí dopřáli ty nejlepší podmínky pro růst a vysokou úrodu. Já vždy jen hlavou kroutím a nechápu, kde na takové nesmysly tito lidé chodí?

Tráva má kořeny v úplně jiné hloubce, než vinná réva nebo dokonce ovocný strom. Nevěříte? Zkuste je vykopat… Jak může mělce kořenící tráva odebírat živiny a vláhu rostlinám, které mají kořeny v hloubce půl metru a více?

stromy

Naopak tráva u kmene stromu nebo révy chrání půdu před vysycháním větrem i sluncem, brání přehřívání kořenového systému, brání ztvrdnutí holé půdy po zavlažování či dešti. Takovou vyholenou zem je potřeba po každém dešti či závlaze okopávat, aby nebyla tvrdá, říká se tomu přísušek. Zatravněnou plochu není třeba nijak udržovat, kromě občasného zkosení, aby tráva nebyla příliš vysoká. Ne kvůli vláze, ale aby se dalo po sadě či vinohradu bez problémů chodit.

Myslíte si, že nemám pravdu a pouze teoretizuji? Také jsem měl v minulosti, pod vlivem rodičů a prarodičů, možnost pohybovat se v ortodoxní zahradě, kde prvním přikázáním bylo „Okopávat v potu tváře budeš“. Později jsem objevil něco na způsob přírodní zahrady, kde prvním přikázáním bylo „Zbytečně dřít a s Přírodou bojovat nebudeš“.

Stačí zkosit trávu. Pokud ji máte alespoň nad kotníky či do půl lýtek, téměř vždy pod ní najdete množství vláhy. No pokud vysekáte trávu „na ježka“, zem vyprahne, vysuší se a začnou se tvořit trhliny. Naučil jsem se, že tráva v zemi vláhu chrání, ne odstraňuje.

jablone

A když posečenou trávu necháte pod stromy, jako mulč, udrží pod sebou nejen vodu, ale i život. Žížaly zkypří zem za vás, po rozkladu poskytne tráva zemi živiny.

Víte, co?

Vždyť si to sami vyzkoušejte. Nechte některé stromy nebo kořeny révy tak, jak je máte, na holé zemi, pečlivě okopáváné, zbavené všeho zeleného, i toho nejmenšího plevelu či trávy. A druhou polovinu zatravněte. Sami po roce uvidíte, zda je tráva opravdu taková svině, že bere vinné révě a stromům vláhu a živiny. A sami uvidíte, že kde máte méně zbytečné dřiny. Zda tam, kde budete s přírodou spolupracovat nebo tam, kde s ní v duchu tradic dědů budete silou-mocí soupeřit.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..