Bez vody není život a nefunguje ani zahrada. Pravidelné zalévání potřebují zejména mladé rostlinky nebo zelenina, která vody spotřebuje během růstu opravdu hodně. A když v létě neprší, přicházejí na řadu ruce zahrádkáře a v nich polévací konev. Poradíme vám, jak si ji upravit tak, aby zalévání v zahrádce bylo jednodušší.
Na používání je jednodušší kunev z plastu, než plechová. Je lehčí, pokud spadne na zem, neodře se a nezačne rezavět. A v ruce nechladí. Zkrátka se s ní lépe pracuje.
Co mi vadilo na té naší, byl malý nalévací otvor. Napouštěl jsem vodu z nádrže, v níž se voda ze studny měla čas oteplit na tepotu okolí, abychom nezpůsobili rostlinám šok chladnou vodou. A občas se voda o vrch konve rozstřikovala. Tak jsem ostrým lámacím nožem zvětšil nalévací otvor. Ale pouze o tolik, abych na okrajích ponechal dost materiálu a neoslabil konev, aby se plná vody nedeformovala. V podstatě jsem ho jen prodloužil dopředu.
Relativně malý otvor a široký vrch má zajistit, že se ani z plné konve voda během přenášení nevylévá. Zvětšení otvoru na téměř tři čtvrtiny povrchu vrchu může způsobit přelévání plné konve.
Abych tomu zabránil, koupil jsem si větší konev. Běžně nosíme v zahradě deset litrů vody, to je hmotnost, která nám nějak nevadí, nepřetěžuje nás a s ní máme sílu vícekrát projít celou zahradu. Takže namísto desetilitrové plastové konve jsem koupil novou čtrnáctilitrovou ai tak do ní napouštím jen deset litrů. Tím ale, že je hladina vody pod vrchem, ne do plna, tak nehrozí vyčvachtání vody na nohavici nebo botu.
Přes větší otvor se mi voda z nádrže lépe napouští, nemusím se příliš trefovat ani nevylévám vodu mimo konev. Napuštění trvá kratší dobu, spotřebuji méně vody a dříve polijeme rostliny v zahradě, které v létě potřebují zavlažit.
Komentáře