Výrobní salám: „Lahůdka“, které se raději vyhněte

Spousta z vás se setkala s informací, že výrobek obsahuje výrobní salám. Ale co to vlastně je, tenhle výrobní salám, když na pultech uzenářství většinou nenajdeme? Nejedná se o žádnou lahůdku, právě naopak. Jde o imitaci salámu určenou pro další průmyslové zpracování.
 

 

Beztvará hmota z kuřecích separátů

Úplně nejlevnějším masným výrobkem je takzvaný výrobní salám. Rozhodně byste si na něm moc nepochutnali, pokud byste ho chtěli jíst samotný s chlebem. Tenhle měkký salám si vyrábějí výrobci uzenin a lahůdek pro svoji potřebu a podle svého vlastního receptu. Protože se jedná o velice levný výrobek, vyplývá z toho, že neobsahuje žádné kvalitní suroviny. Většinou v něm najdeme proslulé strojně oddělené drůběží maso, tedy nechvalně známé kuřecí separáty. Kromě toho složení obsahuje i vepřové kůže a sádlo, sóju, škrob, koktejl různých zahušťovadel, zvýrazňovačů chuti a barviv a dalších přídatných látek. Při výrobě se tyto suroviny promíchají a uvaří a vznikne z nich jakási beztvará hmota. Ačkoli se výrobek jmenuje salám, s kvalitní uzeninou nemá vůbec nic společného.

Čím výrobci nahrazují kvalitní suroviny?

Mnozí výrobci různých potravin využívají velmi příznivé ceny tohoto „salámu“ a cpou ho do všeho, do čeho se nacpat dá. Tvoří tam jakousi levnou „vatu“, kterou by jinak zabíraly mnohem dražší a kvalitnější suroviny. Proto bychom si měli dát pozor a v obchodě bedlivě číst složení různých potravin. Pakliže výrobek obsahuje výrobní salám ve větším množství, vůbec ho nekupujte. Výrobci vás tímto způsobem šidí, protože s ním nahrazují původní suroviny. Nejedná se ale o nic jiného než o pouhou hmotu, která nemá žádnou přirozenou chuť, tu dohánějí přídatné látky a zvýrazňovače chuti.

Hodí se do salátů i do šunkové pizzy

Výrobní salám najdeme třeba v různých salátech, které si kupujeme u pultů v lahůdkářství. Až si budete pochutnávat na svém oblíbeném vlašáku nebo pařížském salátě, vzpomeňte si na to, že právě tyto saláty ho obsahují velký podíl. Že jsme vám znechutili vaše oblíbené rychlé občerstvení? Zkuste si příště připravit doma vlastní salát podle chuti do zásoby. Minimálně budete vědět, co do něj dáváte. Další časté využití výrobního salámu najdeme také třeba ve vyráběné pizze, kterou si kupujete mraženou. Tvrdí vám výrobce, že šunková pizza obsahuje 4 % šunky? Většinou ani nejde o šunku, ale výrobní salám. A podobných kliček a podvůdků na nás zákazníky chystají potravináři spoustu. Jde zkrátka o imitaci.

salam

Sledujte složení výrobku

Na druhou stranu záleží na výrobci výrobního salámu. Někteří nutně nemusí dát do něj to nejhorší. Proto když se s výrobním salámem setkáte, zajímejte se o jeho přesné složení. Třeba masokombinát Jičín uvádí na svém výrobním salámu složení 25 % hovězího masa a 20 % masa vepřového. Když se podíváte třeba na některé běžně prodávané párky, zdaleka nemají tolik masa jako tento výrobek. Čili závisí na vlastní receptuře výrobce. Některý může pod názvem výrobní salám nabídnout docela chutný a konkurenceschopný výrobek, jiný naprostý odpad, kterému bychom se raději měli vyhnout. Platí ovšem, že jakmile uslyšíte tento pojem, zbystřete a vše si raději překontrolujte. Teprve na základě konkrétního složení výrobku se potom rozhodněte, zda si ho koupíte nebo ne. Každý výrobek si najde svého zákazníka. Někdo bude takový salám kupovat proto, že si najde výrobce, který udělá přijatelnou kvalitu za přijatelnou cenu. Ovšem je třeba se mít na pozoru, protože při stejném označení můžete najít chuťově přijatelný produkt (viz jičínský masokombinát), tak ohavnost, která nemá co dělat ani v žádném salátu v bufetu té nejhorší kvality.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..