Naše maliny sucho zvládli

Pokud si dosud někdo myslel, že globální změna klimatu je panská lumpárna a zahrádkářů se netýká, letos zřejmě změnil názor. Obecné úřady ještě nestihly vyhlašovat zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad a sucho udeřilo plnou silou v červnu, jakmile květen vypnul vodovodní kohoutek a lednici. Producenti sena si v okolí mnědli ruce, pěstitelé zeleniny a ovoce měli oči pro pláč. Pranostiky jsou vzhůru nohama, svět se mění před očima a kdo se nepřizpůsobí, zahyne. Nejprve ale jeho rostliny.

Pokud jsme si na něco stěžovali my, tak na nedostatek času udělat všechno, co jsme si předsevzali. Možná jsme si toho moc naplánovali, ale spíše jsme přišli o pár týdnů času vinou jiných lidí a to se jen tak snadno dohnat nedá. A jak jsem viděl přes ploty v sousedních zahradách, nestandardní počasí způsobilo podobný problém i jiným lidem. Mnohé, jinak vždy pěkně obdělané, záhony zůstaly „v původním stavu“, jinak řečeno neokopané a od plevele neočištěné. V podstatě se nelišily od některých našich, kde jsme „doprovodné rostliny“ záměrně nechávali růst, byť v limitovaném množství, jako skutečnou podporu pěstovaným plodinám. Hustší porost nedovolil vysušovat půdu ani sluncem ani horkým větrem.

Jahody vypadají zaplevelené a neopatřené, ale věřte, že takto zvládnou nástrahy sucha déle a lépe

Takže buď nebylo třeba zalévat vůbec nebo jen velmi málo, protože půdní vláha nebyla likvidována pečlivým zahrádkářem a jeho motykou. Slámový mulč k tomu zajistil kypření žížalami a přihnojování celý rok a výsledkem je bohatá a dlouhá úroda jahod. A kdo se pyšnil silným čerpadlem a hlubokou studnou, přesto mu okopaná půda vyschla a jahod bylo málo. Poručíme větru dešti?

Ani o maliny jsme se nijak extra nestarali, nepočítám-li lednové mulčování sekanými jehličnatými větvičkami. A to, že jsme je vysadili na místo vhodné pro ně, ne takové, kde bych dokazoval svou sílu nad Přírodou a museli by růst ať to stojí co to stojí. Opatrné odstraňování plevele a hustý porost ochránil nepolévané maliny a my jsme si užili dosyta plodů různých barev a chutí.

Pěstovat v ideálních podmínkách dokáže snad každý. Jenže ideální podmínky nemáme a zřejmě mít ani nebudeme. Každý rok je jiný, co se vláhy, teplot a jejich rozložení v čase týká a my si můžeme vybrat. Buď budeme zahradničit, nebo budeme zahradničit úspěšně, neboť porozumíme tomu, co se kolem nás děje. A změníme zažité stereotypy, protože už máme omezené zdroje a pracujeme v jiných podmínkách, než před lety. Naučené zvyky odložme, jako starou košili. Jinak nás to bude stát hodně úsilí a hodně peněz a výsledek v podobě úrody se nemusí dostavit.

Související:  Něco na zahřátí

Permakultura může být odpovědí na změněné klimatické podmínky. Přitom se nemusí jednat o dramatickou změnu hospodaření. Stačí jen s rozumem používat méně motyky

Podobné články:

probírka plodů
Nezapomněli jste na probírku plodů?
Začátek června je období, kdy by zahrádkáři, pěstitelé ovoce, měli...
Číst dále
Drůbež, která vám zachutná
Na dobré se rychle zvyká a když ochutnáte v různých...
Číst dále
Odolné jablíčko zpod listí
Máte ještě ve sklepě odložená jablíčka z loňské úrody? Neboť...
Číst dále
Dovolená u moře
Dovolená u moře
Dovolenou si u nás doma každý rok plánujeme vždy dopředu....
Číst dále
Pěstování borůvek je neekologické
Módní trendy neobcházejí ani některé zahrady a jejich zahradníky. Design...
Číst dále
Polské potraviny na našem trhu: Nedůvěra stoupá
  V současnosti se neustále hovoří o potravinách pocházejících z Polska. Představitelé polské...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..