Ostružiny dostali nové vedení

Ostružiny jsou chutné ovoce, které roste na velmi dlouhých větvích. V horní části zahrady divoké ostružiny se pnou i po šipkách, ale zahradní ostružiny potřebují oporu, aby se neváleli po zemi. Na podzim jsem udělal jednoduché vedení, aby měli vzduch a slunce pro růst i aby se nám snadněji obírali. Na budoucí bohatou úrodu se tak můžeme těšit už teď.

Častokrát se pro vedení ostružin využívají ploty. V našem případě jsme tak nemohli udělat pro špatný stav starého plotu. Ale využil jsem své zkušenosti se stavbou plotů na zemních šroubech a stejnou technologií bez namáhavého kopání jam a zdlouhavého betonování sloupů jsem dopřál našim ostružinám pevnou oporu.

Základem jsou samozřejmě moje oblíbené zemní vruty, použil jsem průměr 68 mm a délku 650 mm, protože jsem vedení dělal na svahu. Do čtyř šroubů jsem vložil dvoumetrové ocelové poplastované kulaté sloupky o průměru 48 mm, vše za pomoci sloupové vodováhy. Kombinace hrubých sloupů a tenkého drátu mi umožnila ušetřit na podpěrách.

Upevnění vodicích drátů jsem si opět usnadnil pomocí koupených plotových komponentů. Objímka s držákem drátu a napínák drátu jsou spojeny do jednoho kusu, přičemž matice je na pravém krajním sloupu vpředu a na levém vzadu. První dvojice je asi 60 cm nad zemí, druhá asi půldruhého metru.

Na napínače je drát upevněn následovně. Začátek prvního ocelového pozinkovaného drátu průměru 2 mm je na matici spojující objímku s napínákem a na konci je spojen s napínákem. Na tomto konci druhý drát v řadě je upevněn na matici a pokračuje kolem sloupů k napínáku na druhém konci. Takto mohu podle potřeby našponovat každý jeden drát ze čtyř zvlášť podle potřeby.

Mezi koncovými sloupy jsou vodicí dráty uchyceny ke sloupům také kupovanými příchytkami. Stačilo vyvrtat čtyři díry čtyřkou vrtákem, vložit plastové kusy a zacvaknout ocelové háčky za drát do plastu.

Jistě by šlo vedení vyrobit i levnější, trvalo by to ale déle. Takto jsem měl vedení ostružin rychle hotové a mohl jsem se věnovat jiným věcem v zahradě. A mladé ostružiny, které byly zasazeny na jaře, se mohou těšit, že nové výhony už budou mít svou oporu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..