Opomíjené luštěniny: Zdravé výživné a přitom levné potraviny

Luštěniny jsou v našem jídelníčku často dost opomíjené. Je to velká škoda kvůli jejich dobré dostupnosti, příznivé ceně a samozřejmě také výživové hodnotě. Dnes, kdy ceny potravin výrazně stoupají, se zvyšuje aktuálnost všech těchto požadavků. Je důležité se najíst dobře, tedy tak, abyste svému tělu poskytli dostatek živin a přitom neutratili příliš mnoho peněz.
 
 

Za málo peněz hodně muziky

Když to stručně shrneme, luštěniny naplňují heslo za málo peněz hodně muziky. Nejsou příliš drahé, a přitom nám poskytují skutečně hodně výživných látek. Vaše tělo vám poděkuje, pokud je budete pravidelně zařazovat do svého jídelníčku a vaší peněžence se uleví.
Co to vlastně luštěniny jsou? Zjednodušenou odbornou definicí se jedná o semena motýlokvětých rostlin. Nejpoužívanější jsou u nás fazole, hrách, čočka a sója. Kromě toho se ale vyskytuje řada dalších jako například cizrna,nebo-li římský hrách, který už u nás také pozvolna zdomácněl.

rimskyhrach

Výborný zdroj sacharidů a bílkovin

Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin a také sacharidů, z této oblasti především škrobu. Dále v nich najdete velké množství vlákniny a také spoustu minerálních látek jako například vápník nebo draslík. V neposlední řadě také vitamíny, a to především provitamín A, dále vitamíny řady B a také E. Jedinou nevýhodou je velký obsah oligosacharidů. Právě ty způsobují při konzumaci luštěnin časté nadýmání, které mnoho lidí odrazuje. Raději se luštěninám z těchto důvodů vyhýbají, než by se snažili hledat a nalézt způsob, jak tomuto nadýmání zabránit.

Jak zabránit nadýmání?

Jak je možné snížit nadýmání po konzumaci luštěnin? Nejlepší je, když necháte luštěniny dlouho odmáčet, a to i mnohem déle, než se uvádí na obalech sáčků s luštěninami, které běžně zakoupíte v obchodech. Samozřejmé je, že vodu, v níž jste luštěniny namáčeli, slijete a následně pro vaření použijete vodu novou. Také výrazně pomůže, vaříte-li luštěniny společně s bylinkami, například oreganem, bazalkou a podobě, jejichž větvičku přidáte do hrnce.

Když si chcete nechat narůst svaly a zhubnout…

Horší stravitelnost luštěnin ale zase vynahrazuje velký obsah bílkovin, který potřebujete pro růst svalů. Proto lidé, kteří omezují konzumaci masa, nebo dokonce nekonzumují žádné, by neměli na luštěniny zapomínat. Nahrazují jim zdroj bílkovin.

hrách

Velmi užitečné jsou luštěniny také při hubnutí a dietách. Obsahují velké množství vlákniny, proto zaměstnají vaše střeva na dlouhou dobu. Polysacharidy také na rozdíl od jednoduchých sacharidů z cukrovinek se vylučují dlouho, a proto po konzumaci luštěnin nedochází k výkyvům hladiny krevního cukru. Glykémie je stabilní, nekolísá. Tím pádem nedochází k tomu, že byste dostali znovu hlad a měli potřebu něco dál konzumovat, jak se to běžně stává po snědení cukrovinky. Sacharidy se v tomto případě uvolňují postupně a váš mozek má tak dostatek paliva v podobě glukózy, kterou potřebuje ke svému správnému fungování.

hummus

Polévky zahřejí, kaše zpestří jídelníček

V jaké podobě je nejlepší luštěniny zařazovat do jídelníčku? Výborné jsou v polévkách, a to fazolové, čočkové či hrachové. Tyto polévky se stávají ideální součástí zimního jídelníčku, kdy potřebujete doplnit dostatek živin a navíc zahřát. Stejně dobré jsou ale také jako přílohy k masu, a to buď vařené či dušené nebo také ve formě kaše. Hrachová kaše v minulosti byla často postrachem školních jídelen a kvůli ní v mnoha lidech vznikl odpor k luštěninám. Pokud se ale kaše připraví dobře, může se podařit odpor překonat. Zpestří tak jídelníček, kde se u nás v roli příloh často objevují hlavně brambory, rýže nebo těstoviny či knedlíky. Nabízí mnohem zdravější variantu přílohy k masu než právě zmiňované knedlíky. Čočka, fazole či sója se také nechává naklíčit. Klíčky se užívají do salátů, kde jsou velmi zdravou výživou, protože tělu dodávají enzymy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..