Péče o zahrádku podle fází Měsíce

Když žijeme v souladu s přírodou, můžeme se vyhnout mnohým obtížím. A protože je dávno znám vliv Měsíce na náš život i život naší zahrady, proč toho nevyužít.

Mám to už vyzkoušené, že když se počká na správný okamžik, výsledek je viditelně lepší.

Zahrada, kterou mám, není velká, má jen něco přes 400 čtverečních metrů, ale mám možnost pozorovat, jak reaguje, když na jaře ostříhám stromky, když přihnojím květiny, či jahody. Stromků mám 15. Jsou tam jabloně, hrušky, švestky, broskev, třešeň i višeň. I vinné révě se daří, i když loni zmrzli už krásně zelené výhonky. Ale tomu se zabránit většinou nedá. Čemu se ale dá pomoci, je jejich sázení, tvarování a výživa ve správném čase. Mnoho informací se dá získat i z časopisů, jen já je beru s rezervou, protože už se stalo, že nebyly správně a v příštím vydání za měsíc se omlouvali, že se stala chyba. Já čerpám informace převážně z knih autorů J.Paunggerova / T. Poppe a samozřejmě i z vlastních zkušeností.

Základ je vědět, v jaké fázi je Měsíc, zda přibývá nebo ubývá, a jakým znamením zvěrokruhu právě prochází. K tomu potřebujeme lunární kalendář, stačí o velikosti listu papíru. Bereme v úvahu pět různých stádií Měsíce:
– Nov Měsíce
– Dorůstající Měsíc
– Úplněk Měsíce
– Ubývající Měsíc
– Postavení Měsíce v některém znamení zvěrokruhu

Nov

označuje se v kalendáři jako černý kruh, v tomto čase by se měly stříhat ovocné stromy, ještě možná 3 až 4 dny před ním, protože tehdy je míza dolů a strom „nekrvácí“. Zároveň je to výborný čas na zbavení se starých zvyků, kouření a podobně, vrcholí detoxikace těla, proto je dobré se trochu omezit v jídle a určitě se budete cítit lehčí. Zároveň se předchází i mnohým chorobám. Samozřejmě je třeba hodně pít, aby se škodliviny měli jako vyplavit z těla ven.

Dorůstajíci Měsíc

jeví se na obloze jako úzký srpek ve tvaru písmene D.
Všechny rostliny, ovoce i zelenina, která se vyvíjí nad zemí, nyní dobře zakořeňují, takže sázíme na jaře a pikírujeme. V tomto období, které trvá zhruba 2 týdny, naše tělo také rádo dorůstá a shromažďuje živiny, takže všechny vitamíny ať už ve formě tablet nebo zevně použitých krémů se dobře zužitkují. Zároveň ale dejme pozor, protože se snadno může stát, že přibereme.

Spln

je v kalendáři zobrazen jako bílý kruh. Ideální čas na sběr bylinek, nyní mají nejvíce účinných látek. V žádném případě nestříháme stromy, protože by mohly vyschnout. Stejně rány mohou často krvácet. Snažíme se jíst méně, hlavně tuků, neboť nyní se velmi snadno ukládají.

Ubývajíci Měsíc

v kalendáři se označuje jako C. V tomto čase se naše tělo detoxikuje, čistí, vysušuje. Velmi dobré období i na čištění a praní v domácnosti. Můžeme v zahradě stříhat stromky, postřikovat proti nadzemním škůdcům (pokud chceme), vysazovat kořenovou zeleninu.

Měsíc pobíhá během svého putování kolem Země, které trvá 28 dní, a nachází se v každém znamení zvěrokruhu cca 3 dny. V těchto dnech má vliv na orgány v těle, ale i celé systémy, na části rostlin, kvalitu výživy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..