Kolmé sloupy pro ploty jsou důležité

Pěkná zahrada si zaslouží hezký plot a ten je tehdy pěkný, když jeho sloupy jsou hezké svislé, kolmé na zem. A při svařovaném pletivu je to i důležitý technický aspekt. Aby se pletivo dobře připevňovalo k univerzálním sloupkům pomocí spon. Ploty stavíme na dlouhou dobu a já si neumím představit, že bych přišel do zahrady a vždy se díval na to, jak jsem tehdy ty sloupy osadil jen tak a teď je mám křivé. Navždy. Naučil jsem se používat šikovný přípravek, bez kterého už nemontuji ani jeden sloup, ani jeden hranol, nic co vyžaduje přesnost a kolmost.


Samozřejmě, že řešením je používat vodováhu. Mám jich několik. Od dvoumetrové přes půldruhametrovou, metrovou a půlmetrovou. Používám je podle toho, co právě dělám. Zda terénní úpravy na zahradě, montuji okapy na střechu nebo skládám dřevěný regál. A vodováhu potřebuji i při osazování zemních vrutů, aby byly kolmé a mohl jsem do nich vložit ocelový sloup také kolmo. Neboť pokud sloupy betonujete, můžete sloupy i po zalití betonem ještě rovnat. Přiložíte vodováhu k sloupu ze dvou stran a ověříte si kolmost, případně ji vyrovnáte (a zajistíte sloupek proti pohybu). No pokud dáte zemní šroub do země křivě, mnoho místa na vyrovnání sloupu nemáte.

No a točit zemním šroubem, každých deset sekund přestat a ověřit tyčovou vodováhou, zda jde kolmo do země, to není žádná výhra. Podobně kontrola kolmosti sloupu při jeho centrování třemi šrouby na zemním vrutu dost zdržuje od práce. Proto jsem si koupil speciální sloupovou vodováhu a bez ní už nedělám žádný plot, ale ani regál a dokonce i vinice jsem stavěl podle ní. Jednoduše sloupovou vodováhu připevním na vrut nebo sloup a stále mám na očích jeho polohu.

zemný vrut s vodováhou

Práce jde od ruky. Bez přestávky točím zemní šroub do země a stále mohu kontrolovat kolmost. Případně upravit směr vrutu přitlačením na tyč při zavrtávání na jedné straně. Když je vrut téměř v zemi, samozřejmě že vodováhu sundám dolů.

vodováha na sloupě

I osazování sloupu je s touto vodováhou jednoduché a pohodlné. Hlavně to nezdržuje, měření probíhá neustále a nepotřebujete na to pomocníka s tyčovou vodováhou v ruce. A když už jsem tuto vodováhu koupil, používám ji opravdu všude, kde mi záleží na tom, aby byl sloup kolmo, hranol vodorovně. Pomocí tří libel umím uhlídat odchylky opravdu v každém směru a moje konstrukce v zahradě určitě vypadají lépe.Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..