Zelený čaj pro zdraví a pohodu

čaj Máte chuť se osvěžit a zároveň udělat něco pro své zdraví? Pití zeleného čaje nabízí obojí. Jenže teď nemám na mysli pití těch přeslazených zelených tekutin v plastových lahvích, které nám nabízí dotěrná reklama. V nich zdraví nehledejte. Pokud však chcete pro sebe opravdu něco udělat, vyberte si čaj pravý. Zelený. Pravidelně ho pijte a pozitivní účinky pocítíte co nevidět.

Zelený čaj byl oblíbeným nápojem zejména v Asii. Pil se tam už po staletí. Tamní obyvatelé zřejmě dávno přišli na to, co jsme my, Evropané, dlouho ani netušili. Že jim zelené čaje mohou být nápomocné nejen ve zdraví, ale i při mnohých nemocech. A jelikož se obchod s čajem začal postupně rozjíždět, dnes je pití čaje rozšířené po celém světě.

Dlouhý život díky antioxidantům

Co je vlastně ten zelený čaj? Možná to většina z vás už ví, no opakování nikdy neškodí. Pravý zelený čaj jsou sušené lístky čajovníku čínského. Jsou většinou ručně sbírané a vysušené bez následné oxidace. Díky takovému šetrnému zacházení v nich zůstává vysoké množství zdraví prospěšných látek.

Mezi ty nejvzácnější patří antioxidanty. Ty zamezují stárnutí buněk a poskytují nám vitalitu a svěžest. Ale ani ostatní účinné látky nejsou k zahození. Tak například takové minerály jako mangan, draslík, sodík nebo vápník jsou nepostradatelné pro správné fungování srdce a cév. Kofein zlepšuje spalování tuků. Zelený čaj také stabilizuje krevní tlak i cukr v krvi. Zlepšuje obranyschopnost organismu. A přestože jím samotným nevyléčíte herpes či mykózu nohou, jeho účinek proti plísním a virům je prokázán.

Tři šálky čaje denně

čaj Působení zeleného čaje se projeví nejlépe tehdy, když ho pijete pravidelně. Dvě až tři šálky denně. Příprava je velmi jednoduchá. Půl čajové lžičky zalijete horkou vodou a necháte vyluhovat tři až pět minut. Pozor však třeba dát na teplotu vody. Neměla by překročit 80°C. Zelený čaj se ještě nedávno doporučovalo pít teplý a hlavně neslazený. Teprve před pár lety vědci přišli na to, že mnohem více obsahových látek získáme, pokud si čaj osladíme trochou medu. Dokonce můžeme přidat i šťávu z citronu. Komu však ani to nestačí a chtěl by čaj o něco sladší či jemnější, výbornou volbou je čaj sencha.

Medový čaj bez medu

I když je zelený čaj oblíbený a vhodný téměř pro každého, jsou situace, kdy se v žádném případě nedoporučuje. Pro obsah kofeinu by ho neměli pít lidé s vysokým krevním tlakem, těhotné ženy a malé děti. Dobrou zprávou ale je, že podobné skvělé účinky mají i africké čaje, známé jako rooibos či honeybush. Jsou přirozeně sladké a úžasně voní i chutnají. Můžete je pít v kteroukoli hodinu bez rizika, že večer neusnete.

Detoxikace pomocí čaje

Aby naše tělo správně fungovalo, občas neuškodí ho pročistit. Na takovou očistu se hodí i samotný zelený čaj, ale někteří dávají přednost čaji Inků, známému jako lapacho. Jelikož je to vlastně kůra ze stromu, i příprava čaje je jiná. Nejprve se musí 5 až 10 minut povařit, pak se nechá vyluhovat a až potom se pije. Jeho účinky jsou však unikátní. Kromě detoxikace, čaj lapacho podporuje vlastní obranné síly organismu, zbavuje ho různých mikrobů, plísní či jiných parazitů. Odstraňuje únavu a taktéž hlavně pánové ocení, že působí i jako afrodisiakum.
Pití přírodních čajů prospívá bezpochyby každému. Záleží jen na vás, jaký si vyberete a vychutnáte.

Jeden komentář u “Zelený čaj pro zdraví a pohodu

  1. Google Chrome 30.0.1599.69 Google Chrome 30.0.1599.69 Windows XP Windows XP
    Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/30.0.1599.69 Safari/537.36

    Honeybush je skvělý, jeho medová chuť nemá chybu, a je taky méně dráždivý takže ho mohou pít i děti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..